No 10. jūnija līdz 18. septembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 2. stāva labajā spārnā būs skatāma izstāde “Laikmetu vizionārs. Auseklis Baušķenieks”.

Ar savu pētījumu par Ausekli Baušķenieku, īpaši izceļot mākslinieka aizraušanos ar zinātnes un tehnoloģiju attīstību, zinātnisko fantastiku un nākotnes pasaules vīzijām Kultūras rondo studijā dalās izstādes “Laikmetu vizionārs. Auseklis Baušķenieks” kuratore Agnese Zviedre.

Apgalvojums, ka Auseklis Baušķenieks ir izcila un neatkārtojama personība Latvijas glezniecībā, nav tukši vārdi. Baušķenieks tik tiešām bija neatkārtojams, viņu nevarēja sajaukt ne ar vienu. Tā, kā gleznoja viņš, negleznoja neviens, bet vēl viņš aizāvies ar zinātnes un tehnoloģiju attīstību, zinātnisko fantastiku un nākotnes pasaules vīzijām, par to varēsim pārliecināties izstādē “Laikmetu vizionārs. Auseklis Baušķenieks”. Tomēr viņa darbu centrā vienmēr bijis cilvēks.

"To arī atzinuši brīnišķīgi autori un kuratori, kas par viņu rakstījuši un veidojuši izstādes, un arī skatoties uz viņa darbiem...

Arī pats Auseklis ir atzinis to, ka  galvenais viņa darbos ir cilvēks. To arī varam saskatīt - to cilvēku un cilvēcību, un cilvēka vājumu, viņu niķus un stiķus un visādas mizanscēnas no ikdienas, kas patiesībā ir ikdienišķa dzīve un katrs no mums ar to var saskarties," atzīst Agnese Zviedre.

Auseklis Baušķenieks ir unikāls gleznotājs, kurš ar sev raksturīgo pasteļtoņu kolorītu un vibrējoši punktoto glezniecības metodi meistarīgi attēloja gan ikdienišķas, gan arī ne tik ikdienišķas mizanscēnas, reflektējot par laikmetu un sabiedrību. Paralēli detalizētiem portretējumiem autora darbos iedzīvojas tādi neparasti tēli kā citplanētieši, roboti un milži. Tas atklāj mākslinieka nebeidzamo fantāziju un aizraušanos ar zinātnes un tehnoloģiju attīstību, zinātnisko fantastiku un nākotnes pasaules vīzijām. Caur humoru un ironiju Baušķenieks attēloja cilvēku un tā dzīves notikumus, padomju sabiedrību un režīma absurdo dabu, kas tobrīd esošai varai bija gana neērti – pāris gadus Baušķenieka vārdu presē bija liegts pieminēt. Lai cik satīriskas varētu šķist viņa kompozīcijas, mākslinieks centās nevis nosodīt vai kritizēt, bet drīzāk ļāva katram pašam identificēties ar tēliem.

Izstāde “Laikmetu vizionārs. Auseklis Baušķenieks” veltīta mākslinieka daiļradei, kurā viņš pievērsies cilvēka, sabiedrības, zinātnes un tehnoloģiju jautājumiem. Izstādē ir četras sadaļas, kas pāraug cita citā – cilvēks kā indivīds, cilvēks un ģimene, cilvēks un sabiedrība, zinātne un nākotne. Ekspozīciju papildina trīs Baušķenieka radītie kinētiskie objekti, kas raksturo autora aizrautīgo interesi par radio amatierismu.