Latvijas literatūras gada aina. Secinājumi pēc LALIGABA pasniegšanas. Kultūras rondo studijā uzklausām nozares ekspertus – literatūrfilozofi Ievu Kolmani, dzejnieku un literatūrkritiķi Ivaru Šteinbergu un kultūras žurnālisti Andu Buševicu.

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijas noslēguma balsojumā par LALIGABA ieguvēju nominācijā “Labākais dzejas darbs” atzīts Ineses Zanderes krājums “Mantojumi”, kas nācis klajā apgādā “Neputns”.

Nominācijā “Labākais prozas darbs” balvu saņēma Svena Kuzmina romāns “Dizažio”, kuru izdevusi izdevniecība “Dienas grāmata”.

Nominācijā “Labākais ārvalstu literatūras tulkojums” balvu ieguva dzejnieks un tulkotājs Arvis Viguls par Arkādija Dragomoščenko dzejas izlases “Elēģijas” atdzejojumu no krievu valodas. Šo darbu klajā laidusi izdevniecība “Orbīta”.

Nominācijā “Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem” laurus plūca Lotes Vilmas Vītiņas dzejprozas darbs “Ūdenstornis”, izdevniecība “Liels un Mazs”.

Savukārt nominācijā “Spilgtākā debija” balvu saņēma Annas Belkovskas debijas dzejas krājums “Veranda”, izdevējs Valters Dakša.

Ekspertu komisija lēmusi šogad piešķirt divas speciālbalvas:

  • par pasaules literatūras, kultūras un mākslas vēsturē būtisku tekstu aktualizēšanu izdevumā “Manifests No futūrisma līdz mūsdienām”, ko izdevusi izdevniecība “Neputns”, balvu saņēma  Artis Ostups,
  • savukārt par Latvijas literatūras popularizēšanu ārvalstīs un nozīmīgu ieguldījumu latviešu autoru darbu tulkošanā itāļu valodā speciālbalvu saņēma tulkotāja Margarita Karbonaro (Margherita Carbonaro).

Par nozīmīgu ieguldījumu literatūrā Mūža balva piešķirta dzejniecei, prozaiķei un tulkotājai Dainai Avotiņai. Viņa  bijusi klātesoša latviešu literatūras norisēs kopš 20. gs. 50. gadiem. Viņas veikums latviešu literatūras attīstībā vērtējams vairākos virzienos. Lasītāji Avotiņu iepazinuši kā jūtās sakņotas dzejas un apkārtējās pasaules vērojumā balstītas prozas autori, kā ražīgu augstvērtīgas lietuviešu literatūras tulkotāju un šīs kaimiņu kultūras popularizētāju Latvijā, un arī kā latviešu dzejas procesa attīstības veicinātāju.

Lasītāju balva šogad tika noteikta sadarbībā ar sabiedrisko mediju portālu LSM publiskā balsojumā, kas ilga no 29. marta līdz 22. aprīlim. Balsojuma rezultātā lasītāju balvu saņēma Lauris Gundars par romānu “Svešam kļūt jeb Stāsts par Gunāru A.”, ko izdevusi “Dienas grāmata”.