Latviešu kolonija "Vārpa" Brazīlijā atzīmē savu simtgadi un izdod latviešu izdevniecībai „Palma” veltītu dzejas krājumu "Ceļi, kas ved caur dzeju". Šajā nedēļā muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē" rīkoja sarīkojumus par godu "Vārpas" latviešu kolonijas simtgadei. Berga bazārā, Rīgā, līdz 2023. gada februārim aplūkojama izstāde ""Vārpa" – latviešu kolonija Brazīlijā. Vēsturiskas fotogrāfijas no muzeja un pētniecības centra "Latvieši pasaulē" krājuma"". Tā sniedz ieskatu "Vārpas"kolonijas dzīvē 20. gadsimta 20. – 30. gados.
Nesen Brazīlijā viesojās un ar tur dzīvojošajiem latviešiem tikās Rūta Muktupāvela un Valdis Muktupāvels.
Uzklausām Dienvidamerikas un Karību latviešu apvienības priekšsēdētāju Renāti Albrehtu, kura krājumā "Ceļi, kas ved caur dzeju" apkopojusi Brazīlijas preses izdevumos publicētu dzeju. Tā tulkota portugāļu valodā, lai latvieši pēcteči labāk varētu tuvoties saviem senčiem.
2013. gadā tapa dokumentālā filma “Vārpa. Apsolītā zeme”. Vairāk stāsta muzeja - pētniecības centrs "Latvieši pasaulē" vēsturniece, filmas veidotāja Brigita Tamuža, muzeja "Latvieši pasaulē" kuratore Marianna Auliciema un filmas režisors Bruno Aščuks.
"Vārpa" ir ciems San Paulo štata iekšzemē Brazīlijā, kur joprojām dzīvo latviešu pēcnācēji un vecākā paaudze vēl prot runāt latviešu valodā. Vārpu nodibināja izceļotāji no Latvijas 1922. gada novembrī. Lielākā daļa no viņiem bija baptisti, kurus vadīja cieša pārliecība, ka visdrīzākajā laikā sagaidāma Kristus otrreizēja atnākšana, kurai pienācīgi jāsagatavojas. Pēc viņu domām, vislabāk no grēkiem varēja attīrīties Brazīlijas mūža mežā, tālu no civilizācijas vilinājumiem.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X