Lāčplēša dienas vakarā, 11. novembrī, kinoteātra “Splendid Palace” Lielajā zālē kino pirmizrādi festivāla “Lielais Kristaps” ietvaros piedzīvos šogad tapušas Latvijas Televīzijas (LTV) projekta “Latvijas kods” dokumentālās filmas. Šogad dokumentālo filmu autori meklē atbildes uz jautājumiem par pašapziņu. Plašāk stāsta LTV projektu vadītāja Zane Valeniece un režisore Adriana Roze.

Piecas jaunās "Latvijas koda" fillmas varēs noskatīties divos seansos plkst. 17.30 un 19.

"Dokumentālo īsfimu cikls norisinās septīto gadu, tā mērķis dokumentēt šodienas Latviju, caur autoru vēstījumiem meklēt padziļinātu izpratni par to, kas šodien notiek, fiksēt tendences, pievērst tām uzmanību," atzīst Zane Valeniece. "Programma ārkārtīgi krāšņa - dažādas tēmas, tikpat raiba kā šodienas Latvija."

Interesanta nianse, ka šogad visās filmās galvenās varones ir sievietes, pagājušā gadā tieši pretēji - tie bija vīrieši.

Pirmo seansu pulksten 17.30 atklās pieredzējušo kino profesionāļu brāļu Laura un Mārča Ābeļu šī gada stāsts “Pārgājiens ‘44”, otrā filma būs režisores Andras Doršs vērojums par to, kā sociālie tīkli ietekmē jaunu meiteņu pašapziņu. “Skaistai būt” ir režisores debijas filma.

Otro seansu pulksten 19.00 uzsāks pieredzes bagātās dokumentālo stāstu režisores Adrianas Rozes filma “Vārdotājas”.

"Gada laikā izveidot filmu ir liela atbildība un gandarījums," atzīst Adriana Roze.

Viņas filma ir par sieviešu stāvkomēdijas tradīciju Latvijā un filmas galvenā varone ir dzejniece Inga Gaile, kas šo šo platformu veidojusi ar domu dot iespēju sievietēm kādos krīzes brīžos atgūt pašaapziņu, komunicēt no skatuves gan par labām atmiņām, gan par traumatiskām, protams to visu darīt ironiskā veidā.

Otrā filma “Brīva vieta – Lastādija” būs režisores Aijas Bley stāsts par pašapziņas iegūšanu caur piederības sajūtu kopienai. Pirmizrādes seansus noslēgs jauno režisoru Katrīnas Tomašickas un Lauras Meļķes debijas filma “Prīsters”.