Par Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertu, kad uz Lielās ģildes skatuves satiksies Latvijas profesionālie simfoniskie orķestri, Kultūras rondo studijā pārrunājam ar lielkoncerta māksliniecisko vadītāju komponistu Arturu Maskatu un diriģentu Kasparu Ādamsonu, kura vadībā skanēs Latvijas Nacionālās operas orķestris.

28. janvārī uz Lielās ģildes skatuves satiksies Latvijas profesionālie simfoniskie orķestri: Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Latvijas Nacionālās operas orķestris un Liepājas Simfoniskais orķestris.

"To es uztveru kā ārkārtīgi patīkamu pienākumu, jo ir tik interesanti domāt par to, kas ir noticis mūsu latviešu simfoniskajā mūzikā agrāk, kādi izcili komponisti tajā ir bijuši, kāda ir šodienas latviešu simfoniskās mūzikas kopaina un kādi jauni pirmatskaņojumi ir gaidāmi. Tie ir trīs galvenie vaļi, uz kā balstās šī skaistā Arnolda Klotiņā dibinātā tradīcija," par iespēju veidot koncerta programmu atzīst Arturs Maskats.

Programmā latviešu komponistu - Jāzepa Vītola, Helmera Pavasara, Jāņa Mediņa, Jura Karlsona skaņdarbi, kā arī Ilonas Breģes jaundarbs. Koncerta solisti – dziedātājs Daumants Kalniņš, vijolniece Paula Šūmane, čellists Kristaps Bergs.

Pirmatskaņotāju gods šoreiz uzticēts “Liepājas Simfoniskajam orķestrim” – sava jaunā galvenā diriģenta Gunta Kuzmas vadībā kurzemnieki uz Rīgu ved lielo audeklu meistares Ilonas Breģes Ceturto simfoniju.

"Tie trīs vaļi - kaut kas jauns, kaut kas negaidīts, katru gadu ir kāds pirmatskaņojums Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertā, ir kādas varbūt aizmirstas, varbūt nepamanītas klasiskas vērtības un ir lielo klasiķu un arī mūsdienu klasiķu jubilejas, kuras jāatzīmē simfoniskajā žanrā. Tādā veidā mēs modelējam šo programmu, lai būtu arī pārstāvēti galvenie žanri, kas ir simfoniskajā mūzikā - simfonija, instrumentāls koncerts un vēl dažādi varbūt svītas, kādi negaidīti salikumi," turpina Arturs Maskats.

Lai arī vēl gaidām šī gada koncertu, kuru tiešraidē piedāvās klausīties ar Latvijas Radio 3 "Klasika", ir jau zināms nākamā gada Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerta datums – tas būs 20. janvārī.