Augusta pirmajā nedēļas nogalē Mazirbē Lībiešu kultūras dienās notiks priekšlasījumi un diskusijas par norisēm mūsdienu lībiešu kultūrtelpā – valodā, literatūrā, mākslā un mūzikā. Tiks pavērtēts Lībiešu institūta pirmais gads. Kultūras Rondo studijā šos jautājumus pārrunājam ar Lībiešu institūta vadītāju Valtu Ernštreitu.

"Tas ir lielākais jauninājums, ka svētku programma būs divas dienas. Prieks, ka iekļauta šī nopietnākā daļa tiem, kas grib dziļāk paklausīties par lībiešu lietām. Tas ir saistīts arī ar to, ka ir izveidots Lībiešu institūts," skaidro Valts Ernštreits.

Šīs dienas programmu veidos priekšlasījumi un diskusijas par norisēm mūsdienu lībiešu kultūrtelpā – valodā, literatūrā, mākslā un mūzikā. To vadīs Lībiešu Institūta darbinieki un Tartu Universitātes valodnieki un lībiešu kultūrvēstures pētnieki.

"Ideja lasījumiem bija parādīt to, ar ko nodarbojamies ikdienā nodarbojamies, kas ir mūsu mērķis, strādājot institūtā," norāda Ernštreits. Lasījumos viņš iepazīstinās ar institūta gada laikā paveikto, Renāte Blumberga stāstīs par lībiešu tautas namu Mazirbē. Šobrīd top arī grāmata par lībiešu tautas namu. Šis pētījums ievadīs Lībiešu institūta iecerēto rakstu sēriju.

"Vēl man liels prieks, ka pēc šīs dziļākās daļas ir vēl viens interesants projekts – Latvijas un Igaunijas teātra kopdarbs izrāde “Pirmie, kas aiziet”, kas veltīta lībiešu tematikai," atzīst Ernštreits.

Savu pirmo gadskārtu Lībiešu institūts atzīmēs augusta beigās ar divu dienu konferenci un Ernštreits atzīts, ka pirmais darba gads ir bijis saspringts. Viņš ir gandarīts, ka valsts pētījumu programmas Latviešu valoda ietvaros ir apakšprojekts "Lībiešu valoda".