Andreja Pumpura 175. dzimšanas dienas gadā klajā nācis jau otrais Pumpura eposa „Lāčplēsis” izdevums ar mākslinieku no jauna darinātām ilustrācijām. Izdevniecība "Lauku Avīze" laidusi klajā īpašu, pašu lielvārdiešu lolotu eposa "Lāčplēsis" izdevumu. Tā ilustrāciju autors ir mākslinieks Agris Liepiņš, kurš par zīmēto tēlu prototipiem uzaicinājis kļūt lielvārdiešus.

 „Visi vēsturiskie romāni ir par mūsdienām, ja nebūtu par mūsdienām, nebūtu aktuāli cilvēkiem. Tāpat ar Lāčplēsi, viņa idejas par savas zemes aizstāvēšanu, ka vajag pastāvēt par savu zemi, ir aktuālas šodien vairāk nekā citus gadus. Jau kuro reizi kā tauta esam kā tauta nonākusi krustcelēs, ka mums ir pilnīgi reāli izzušanas draudi, cilvēki emigrē, dzimstība ir maza. Ne pirmo reizi latviešu tautai ir šāda situācija. Vienmēr ir spējusi atdzimt un atrast sevī spēku atkopties un savā zemē uzziedēt un noturēties. Tieši šī iemesla dēļ ilustrācijas jātaisa ar šodienas cilvēkiem, uzdevumi ir tādi paši ir šodien,” tā par savu izvēli izvēlēties lielvārdiešus kā prototipus „Lāčplēša” ilustrācijā stāsta mākslinieks Agris Liepiņš, kurš pats sevi tikai daļēji sauc par lielvārdieti.

Agra Liepiņa ilustrētais „Lāčplēša” izdevums ir diezgan drosmīgs. Mākslinieks pirmām kārtām ir pazīstams kā karikatūrists, viņš arī daudz ilustrējis vēsturiskos romānus, veidojis komiksus, viņu pašu interesē senvēsture.

Šajā izdevumā Liepiņš lauž Gunāra Kroļļa vai vēl senāk Ēvalda Vilka iedzīvinātās „Lāčplēša” ilustrēšanas tradīcijas. Viņa varoņiem nav mūžības mirdzuma acīs. Tie ir dzīvi, reāli cilvēki, spējīgi dusmoties, spējīgi brīnīties, un arī viņu apģērbs var izsaukt zināmu šoku konservatīvākā publikas daļā. Piemēram, Lāčplēsis ir tērpts džinsu ūziņas un T-kreklā ar latvju saules apdruku un šobrīd tik populārajā šallē ar latvju rakstiem, Spīdala ir gotu meitene sarkanās zeķubiksēs un viscaur melnā, Laimdota valkā supermini.

Pērkoņtēva prototips ir lielvārdietis Miervaldis Paegle, kurš atklāj, ka ne pirmo reizi Agris Liepiņš zīmē un saviem tēliem kā prototipu izraugās tieši viņu. Pērkoņtēvs jau esot kāds sestais varoņtēls.

Lielvārdiešu rosinātā Andreja Pumpura „Lāčplēša” izdevuma atvēršanas svētki bija zīmīgā datumā – 22. septembrī, Andreja Pumpura dzimšanas dienā. Savukārt Lielvārdes muzejā vēl vismaz līdz 18. novembrim skatāma Agra Liepiņa zīmējumu izstāde, tie ir ilustrāciju oriģināli un arī zīmējumi, kas nav iekļuvuši grāmatas lappusēs.

Otru "Lāčplēša" izdevumu klajā laida izdevniecība „Jumava”, atzīmējot  savas pastāvēšanas 25. jubileju. Tas bija izdevums, kam  novatoriskas, tieši šim izdevumam radītas ilustrācijas bija veidojuši mākslinieki Aleksejs Naumovs, Helēna Heinrihsone, Kristians Brekte, Paulis Liepa un Ernests Kļaviņš. Projektu vadīja profesors Valdis Villerušs un par šo izdevumu esam jau stāstījuši Kultūras rondo.