7.oktobrī, mākslinieka Borisa Bērziņa 90. dzimšanas dienā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas 4. stāva galerijā tika atklāta neliela, taču īpaša izstāde - „Boriss Bērziņš. Lapaspuses”. Tajā galvenokārt eksponēti mākslinieka zīmējumi un skices uz grāmatu un žurnālu lappusēm, uz piezīmju lapiņām, uz aploksnēm un atklātnēm.

Kā uzsver mākslas pētnieki, mākslinieks jau ne mirkli nepārstāj būt mākslinieks, arī tad, kad līdzās iepirkumu sarakstam skicē kādu motīvu.

Jau izstādes ievads rosina domu – it kā uz baltas papīra lapas pats Boriss Bērziņš būtu ievingrinājis roku, velkot kāšus vai krītošas zivtiņas. Dodoties tālāk, ir ko pētīt, jo ekspozīcijā šoreiz ierāmēti mākslinieka zīmējumi un skices, kas tapušas nevis uz baltas papīra lapas, bet uz grāmatu un žurnālu lapaspusēm, dažviet sazīmēts tik blīvi, ka pat grūti pamanīt, kas par papīru zem tā, citviet kāds žurnāla raksts vai grāmatas attēls sniedz saspēli ar tapušo zīmējumu.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Borisa Bērziņa kolekcijas glabātāja Gundega Cēbere veidojusi dažādas tematiskas izstādes, veltītas izcilajam gleznotājam, šoreiz izvēlējusies gan neparastu skatu punktu, gan izstādes vietu.

Boriss Bērziņš skicējis, piezīmējis, piefiksējis ne tikai uz grāmatu lapaspusēm, zīmēts ir gan uz vēlēšanu biļetena, gan uz kartītēm, ielūgumiem, aploksnēm un kaut kas piefiksēts līdzās ikdienas pirkumu sarakstiem.

“Tās ir viņa tēmas, idejas, viņa dzīve ne skices konkrētiem darbiem,” vērtē Gundega Cēbere.

Gundega Cēbere pārliecināta, ka Borisa Bērziņa darbi ir rosinoši un pati saskārusies ar to, ka jauni studenti nāk un pēta mākslinieka darbus. Iedvesmu no Borisa Bērziņa skicēm studiju laikā konkrētam darbam smēlusies māksliniece Brigita Zelča-Aispure, viņa ir arī šīs izstādes projekta vadītāja.

Izstādes dizainu pārdomāti un ar izpratni veidojis Verners Timoško.

Izstādes atklāšanas dienā uzrunāju mākslas zinātnieci Rutu Čaupovu, kura rūpīgi iedziļinās izstādes saturā un pauda gandarījumu par izstādes iekārtojumu.

Kopš Gundega Cēbere strādā ar Borisa Bērziņa kolekciju, viņa veidojusi daudzas tematiskas izstādes, lai atceramies Borisa Bērziņa portretiem, brunčiem, pirtīm un mūzikas instrumentiem veltītās. Pirms pieciem gadiem Rīgas Mākslas telpā tika sarīkota izstāde par mazāk zināmiem un nepabeigtiem Borisa Bērziņa darbiem, viņa mākslai veltītas izstādes bijuši sarīkotas Daugavpilī Marka Roko mākslas centrā, Limbažos, Talsos, Cēsīs un Liepājā.

Nu tapusi pavisam neliela, taču būtiskai mākslinieka izpausmei - skicēm un zīmējumiem uz grāmatu lappusēm veltīta izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā „Boriss Bērziņš. Lapaspuses”, kas LNB 4.stāva galerijā būs skatāma līdz 2021.gada 31.janvārim.