Foto: Publicitātes foto
00:00
  • 00:00 / 12:51
LNB atklātņu kolekcijas zvaigžņu brīdis: fotopastkaršu izlase "Atmiņu topogrāfijas"12:51


LNB Digitālajā bibliotēkā ir apskatāmas arī tūkstošiem atklātņu, kuras līdzās grāmatām un citiem iespieddarbiem glabā Nacionālā bibliotēka. Tās atklātņu kolekcija ir milzīga: apmēram simt tūkstoši. Un nupat pienācis šīs kolekcijas zvaigžņu brīdis: Latvijas Nacionālā bibliotēka laidusi klajā izdevumu „Atmiņu topogrāfijas”. Tā ir simt fotopastkaršu izlase no 20. gadsimta 20. – 30. gadiem – personisku un kolektīvu atmiņu kaleidoskops ar lielu estētisko un pētniecisko vērtību.

„Mīļo Onkul! Vai Jūs nebūtu tik laipni un neatnāktu kāds sestdienas vakarā mums uz staciju pretī, jo mēs ar Igaunijas māsīcām brauksim uz Puikalnu. Varbūt gadījienā, ja no viņiem neviens nav pretī, varētu pie Jums pa nakti pārgulēt. Ar mīļu sveicienu – Milda Kļaviņa Valkā, 1927.gada 4.augustā”

Šādu atklātni Alsviķa ielā Alūksnē savulaik saņēmis kāds Jānis Kļaviņš. Otrā pusē Mildas praktiskajam lūgumam redzams Latvijas – Igaunijas robežpārejas punkts Valkā ar svītrainu koka barjeru, kāds tas izskatījās pirms gandrīz simt gadiem.

Cita kartīte: fotogrāfijā redzams Rēzeknes tilts un koka apbūve ap 1930.gadu, bet atklātnes otrā pusē kāds Edžus raksta Zeibota kundzei Rīgā: „Rēzekne! Paldies Dievam, atkal grūti laiki. Eji nu staigā kā Dieva nepieņemts. Ko tas lidz ka Rēzekne diezgan smuka, par to atkal viesnicas nesmukas un nevar teikt ka lētas.” (saglabāta oriģinālā rakstība un interpunkcija)

Šīs ir tikai divas no simt fotopastkartēm no pagājušā gadsimta 20.-30.gadiem, kas iekļuvušas izdevumā „Atmiņu topogrāfijas”. Albumu veidojusi Latvijas Nacionālās bibliotēkas Mākslas krājuma eksperte Līga Goldberga.

Izdevums „Atmiņu topogrāfijas” ir būtisks arī ar to, ka izgaismo ne vien Latvijas Nacionālās bibliotēkas plašo krājumu, bet arī krājuma glabātāja darba nozīmi. Līgas Goldbergas ikdienas darbs ir kārtot un sistematizēt krājumā esošās fotogrāfijas, atklātnes un piedāvāt tās visdažādākajiem pētniekiem.

Viens no pētniekiem, kura darbā liela nozīme ir šiem krājumiem, ir vēsturnieks Mārtiņš Mintaurs. Viņš jau paguvis izpētīt arī jaunizdoto krājumu „Atmiņu topogrāfijas”.

Daļa fotopastkaršu Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājumā nonākušas kā obligātie eksemplāri, daudzas ir dāvinājumi. „Atmiņu topogrāfijās” ietvertās atklātņu reprodukcijas rada ļoti autentisku sajūtu, jo tajās redzama visa pastkaršu dzīve – plīsumi, švīkas, reizēm mitruma un uguns pēdas. Daudzās ir personiski ieraksti.

Santas Remeres un citu pētnieku esejas ietvertas nelielā grāmatā, kas kopā ar melnbaltajām atklātnēm sakārtotas koši zilzaļā kartona kārbā ar dzeltenu lentu. Neveidot šo izdevumu kā tipisku grāmatu bija apzināta izvēle, stāsta Līga Goldberga. Vēsturnieks Mārtiņš Mintaurs kā vienu no jaunā izdevuma vērtībām izceļ atklājēja prieku, ko šīs košās kārbas satura pētīšanā var gūt ikviens.

Lai gan atklātņu nozīme, attēlu izvēle un saturs gadu gaitā ļoti ir mainījies, Latvijas Nacionālās bibliotēkas atklātņu kolekcija turpina augt arī mūsdienās.