No 14. marta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielajā zālē būs skatāma vērienīga izstāde “Samsāra”, kas aicinās tuvāk iepazīt starptautisku ievērību guvušā mākslas dueta "Skuja Braden" – latvietes Ingūnas Skujas un amerikānietes Melisas D. – daiļradi.

"Bija sapnis izstādīties muzejā. Jau pirms trim gadiem uzrakstījam projektu, ka vēlētos šādu izstādi. Visu jau izplānojām, vinnējām un dabūjām šīs brīnišķīgās telpas. Sakumā likās, ka lielas telpas, beigās tomēr tā nav. Palika vēl neizstādīti darbi," atklāj Inguna Skuja.

Ekspozīcija, kurai atlasīti vairāk nekā 200 porcelāna priekšmetu, tapusi, atzīmējot abu mākslinieču sadarbības 21 gadu kopš pirmās kopizstādes Rīgā 1999. gadā. Lai gan eksistē Ingūna Skuja un arī Melisa D. Breidena, mākslas pasaulē plaši pazīstama ir "Skuja Braden".

"Zimols "Skuja Braden" radās dzīvojot ASV pirms 20 gadiem, kad mums bija pirmais līgums. Es tajā brīdī biju kā nelegālls iedzīvotājs un Melisa izdomāja paslēpt mani paslēpt kompānijā zem nosaukuma. Tā tas radā un arvien eksistē," atklāj Inguna Skuja.

Tā kā izstāde iecerēta, atzīmējot mākslinieču sadarbību, pirmais nosaukums bijis "Nokrist zemāk par grīdu".

"Sapratām, ka radām samsāru. Kas ir samsāra - tas ir dzīves bezgalības aplis, kam nav ne sākuma, ne beigas. Izstādē to visu var redzēt, tur ir dzimšana, arī miršana, tas ir ideāls nosaukums mūsu darbībai. Jo mākslinieks tikai lielā izstādē var redzēt, ar ko viņš nodarbojas," vērtē Inguna Skuja.

Vāzes, šķīvji, svečturi. Darbu idejas var atnākt pie māksliniecēm jebkurā diennakts laikā.

"Ideja atnāk vienai vai otrai jebkurā diennakts laikā, stāsti to otram cilvēkam, valodas barjera vienmēr ir, rodas pārdomas," atzīst Inguna Skuja.

Visi "Skuja Braden" darbi ir oriģināli, izmantojam porcelānu kā galveno materiālu, bet strādājot konceptuālā virzienā, tāpēc darbu forma ir dažāda. Tāpat Sjuja atzīst, ka abas mākslinieces nebaidās no krāsām.

Izstādes kuratore mākslas zinātniece Irēna Bužinska norādījusi, ka darbu saturs ir visu kultūra apvienojums. 

"Tur nav latvisks vai amerikānisks, tur ir Indija, ir budisms. Viss organiski saiet kopā," atzīst Inguna Skuja.

Mākslas dueta "Skuja Braden" izstāde "Samsāra" Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs apskatāma līdz 3. maijam.