"Memes man pēdējā laikā bija ļoti aktuālas, par izstādes saturu galvu ilgi nevajadzēja lauzīt, kolekcija ar memēm bija, vajadzēja tikai izdomāt, kā tās parādīt plašākai sabiedrībai. Izstāde radās pilnīgi organiski," ar savu izstādi “Caption this” iepazīstina mākslinieks Ēriks Caune.

Meme jeb mīms ir ideja vai joks, kas interneta vidē izplatās no viena lietotāja pie nākamā - sākot no attēla līdz video vai e-pastam. Visizplatītākās memes ir attēli ar cilvēkiem vai dzīvniekiem, kuriem pievienots asprātīgs uzraksts. Mākslinieks Ēriks Caune savas izdomātās memes realizējis gleznu, tušas zīmējumu un dažādu grafiku tehnikās.

Memju kultūras pirmsākumi saistāmi jau ar 1940. gadu, kad Amerikas Savienotajās valstīs izplatījās noteiktas formas un satura grafiti ar nosaukumu „Kilroy was here”, jeb „Šeit bija Kilrojs”. Šeit iespējams vilkt paralēles ar savulaik populāro satīras varoni Kindzuli, kurš, līdzīgi kā Kilrojs, bija lietišķā apģērbā, bet ar garu degunu un platmali un negaidīti ieradās tieši tādās situācijās, kurās viedoklis no malas bija vismazāk nepieciešams.

Gan memju cienītājiem, gan jebkuram apmeklētājam ar memju fenomenu šobrīd iespējams iepazīties galerijā „Look” Ģertrūdes ielā Ērika Caunes gleznu izstādē “Caption this”.

Paša vārda „meme” cilme ir radusies, pateicoties biologam un vienam no pašiem populārākajiem mūslaiku ateistiem, Ričardam Dokinsam. Viņš šo vārdu izmantoja savā grāmatā „Savtīgais gēns”, spriežot par to, kā idejas var tikt replicētas, mutētas un tādējādi – nemitīgi pārveidotas. Tāpat tas notiek ar pašām memēm.

Mākslinieka ironiskā pieeja – sajaukt mūsdienīgu izteiksmi ar klasisku tēlotājas mākslas formu, sasaucas ar Frančeskas Kirkes radošo pieeju.

"Man vienmēr vienmēr ir ļoti patikuši tradicionālie mediji, kas ir eļļas glezniecība, tušas zīmējums, izstādē man arī ir viens oforts. Es izdomāju ieturēt to tradicionālo mediju tehnikas, apvienojot ar mūsdienīgu saturu, kas ir memes, kas pat pirms gadiem desmit vēl nav bijušas. Apvienoju divas pasaules, kas man ļoti patīk," atklāj Caune.

Ēriks Caune ir absolvējis Jaņa Rozentāla mākslas skolu un Latvijas Mākslas Akadēmiju Vizuālās Komunikācijas apakšnozarē. Piedalījies grupu izstādēs un uzvarējis vairākos mākslas konkursos gan Latvijā, gan ārpus tās.

Piedāvājums novērtēt Ērika Caunes piedāvātās memes galerijā „Look” Ģertrūdes ielā ir spēkā līdz 14. martam.