Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs kļūst plašāks. Apmeklētājiem durvis vērusi jauna kultūrtelpa blakus Rotko centra galvenajai ēkai – Martinsona māja. Tā ir vieta, kurā mājvieta rasta izcilā keramiķa Pētera Martinsona radošā mantojuma – Latvijas laikmetīgās keramikas darbiem.
„Beidzot mums ir iespēja parādīt lielisko, izcilo kolekciju, kas tādos apmēros un tādā mākslinieciskajā vērtībā laikam Latvijā ir vislielākā un visnozīmīgākā!”
Kopā ar Daugavpils Mārka Rotko mākslas centra galveno krājuma glabātāju Zani Melāni dodamies uz jauno izstāžu telpu – Martinsona māju. Kādreizējā pulvera noliktava pārtapusi par Pētera Martinsona laikmetīgās keramikas glabātuvi, kas ļauj skatīt keramiķa mākslas darbu daudzveidību un paša mākslinieka radošo brīvību un neatkarību, uzsver Zane Melāne.
„Jo neatkarība un uzdrīkstēšanās bija vēl viens no tiem laikmotīviem, kam sekoja Pēteris Martinsons, darot mazliet savādāk, darot vairāk, tāpēc eksperimenti ar keramikas materiāliem un tehnikām vainagojās izcilos mākslas darbos.”
Pirms deviņiem gadiem, kad tika atklāts Marka Rotko mākslas centrs, viena no centrālajām izstādēm bija keramiķa Pētera Martinsona kolekcijas izstāde, kuru mākslinieks pats arī iekārtoja. Šo kolekciju Martinsons uzdāvināja Rotko centram; vairāk nekā 300 keramikas darbus un mākslinieka grafikas, kurus pats sauca par saviem bērniem, uzverot, ka viņa bērni viņa mūža nogalē ir atgriezušies mājās. Daugavpils ir keramiķa dzimtā pilsēta. Tajā pašā gadā, dažus mēnešus vēlāk, keramiķis aizgāja mūžībā. Jāteic, kolekcija ir divtik palielinājusies, pateicoties Pētera Martinsona ģimenei, kolēģiem un domubiedriem, kas darbus Rotko centram dāvinājuši no saviem privātajiem arhīviem.
„Keramikas projektu vadītājs Valentīns Petjko veidoja šo ekspozīciju un nosauca to par „Sapņu pilsētu. Un šie podesti, kas šeit virknējas viens pēc otra un nodēvēti Pētera Martinsona iniciāļos, lai vieglāk orientēties, veido tādas kā ēkas – augstākas, zemākas, uz kurām izvietoti Pētera Martinsona mākslas darbi,” atzīst Zane Melāne.
Keramikas darbi atrodas plašā telpā, kuru griestus rotā velves. Zāles pirmajā daļā pastāvīgā ekspozīcija – Pētera Martinsona keramika. Savukārt Martinsona mājas mainīgo izstāžu daļā kā pirmā ir apskatāma „Ķīpsalas keramika”, rādot arī Martinsona laikabiedrus. Jāteic, Ķīpsalas keramika ir 20.gadsimta otrās puses latviešu mākslas un kultūras fenomens, kas savienoja tradicionālo un profesionālo keramiku.
„Martinsons bija no tās paaudzes, kurš Latvijā mainīja keramikas nozari no dekoratīvi lietišķās mākslas uz mākslas pasauli, izveidoja to par pilnvērtīgu mākslas mediju” piebilst Marka Rotko mākslas centra pārstāvis Aivars Baranovskis.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X