Alberta Bela romāns “Cilvēki laivās” dramatizēts un iestudēts Nacionālajā  teātrī. Par iestudējumu saruna ar režisori Inesi Mičuli. Ierakstos uzklausām aktierus Agati Bukšu un Gundaru Grasbergu.

"Pats autors devis svētību, ka šī režisore var iestudēt viņa darbu. Materiāls atrada mani," par jauno iestudējumu un sastapšanos ar šo darbu Kultūras rondo stāsta Inese Mičule.

"Teātris piedāvā man iestudējumu, nezināju, ka tas būs romāns "Cilvēki laivās". Mani pieaicināja veidot nākamai sezonai kaut ko latviešu, jo ir tradīcija sākt sezonu ar latviešu darbu. Tas notika procesā - tika saņemta atļauja no Alberta Bela, teātris teica man - lūk, Inese, tev ir!" turpina režisore.

Diemžēl ar darba autoru viņa nepaspēja satikties.

Kā izdzīvot mazai tautai starp lielām tautām, ja mūsos cīnās seni aizspriedumi ar modernu māņticību, racionāli priekšlikumi ar iracionālām aizdomām, personiskā labklājība ar nolemtību trūkumam. Vai ir iespējama vienošanās konkrētiem darbiem, ja katram sava taisnība šķiet vienīgā pareizā?

Alberta Bela romāns “Cilvēki laivās” par kuršiem, kas apdzīvo Kuršu mari un ko vārda tiešā nozīmē aprij Sventes kāpa, bet netiešā – blakus dzīvojošie, bagātākie un izglītotākie prūši, tiek uzskatīts par vienu no jaudīgākajiem darbiem latviešu literatūrā.

Kad Alberts Bels bija devis atļauju tulkot savu darbu teātra valodā, "es centos saprast, par ko ir notikums un tulkot caur to. Kā šim notikumam iedot virsvērtību".

"Skatuves līdzekļi, ko esmu izvēlējusies, ir formā ieturēti. Tā nav sadzīve. Bija diezgan sarežģīts process ar aktieriem, kā atrast antisadzīvisku spēles stilu, lai vārds neiet vienotā ritmā ar kustību. Nesinhronizēt tekstu ar darbību. Tas bija mans lēmums, konceptuāli pie tā pieturējāmies," atklāj Inese Mičule.

"Man ļoti patika, kādu virzību iedeva Lelde Stumbre, izveidojot dramatizējumu. Saņemot dramatizējumu, biju priecīga, ka ir. Bet strādājot ar aktieriem, jutu, ka vajag klāt vēl katram iedot monologu, sava tēla dzīvi. Nāca klāt daudz no romāna. Brīnišķīgi, ka bija teksts, ko varēju pārveidot dialogos, monologos un likt šajā ļoti  spēcīgajā konstrukcijā, ko dramaturgs bija izveidojis."

Iestudējuma pirmizrāde 12. septembrī.