Režisora Ginta Zilbaloža animācijas filma "Straume" ("Flow") ieguvusi prestižā Ansī starptautiskā animācijas filmu festivāla pilnmetrāžas filmu konkursa skatītāju balvu, žūrijas balvu, kā arī balvu par labāko mūziku un balvu filmas tālākai izplatīšanai. Kultūras rondo tiekamies ar filmas producentu Matīsu Kažu.

Kā iesākas filma "Straume"?

"Tas sākās ar to, ka Gintam pirms, man liekas, kādiem padsmit gadiem bija tāda īsfilma, ko viņš veidoja, kas saucās "Akla", kas arī bija par līdzīgiem tēliem, tur arī bija kaķis un laikam arī putns. Tad pēc filmas "Projām" izveides viņš uzsāka darbu pie šīs filmas pilnmetrāžas versijas, kura saucas "Straume" un kas stāsta par tādu kaķi - individuālistu, kurš dzīvo viens pats uz salas un negrib īsti draudzēties ar citiem zvēriem, kā jau kaķis. Tad lielu plūdu rezultātā kaķis ir spiests pielāgoties un viņš nonāk laivā kopā ar citiem zvēriem, tad viņiem kopīgi ir jāsadarbojas, lai pārvarētu plūdus," stāsta Matīss Kaža.

Matīss Kaža atklāj, ka pie filmas vispirms sācis strādāt kā scenārija līdzautors. Tas bijis sarežģīti, jo filmā nav tekstu, tas ir tīrs kino. 

"Man tā ir pirmā producētā animācijas filma, un uzreiz pilnmetrāžas un uzreiz ar lielām dalībvalstīm. Es domāju, ka tagad Latvija arī ir animācijas lielvalsts, mēs varam tā teikt pēc neseniem panākumiem. Īstenībā jau vairākus gadus mēs tā varam teikt, pateicoties Signes Baumanes un Ilzes Burkovskas-Jakobsenas panākumiem nesenajos gados," vērtē Matīss Kaža. "Pakāpeniski četru ar pusi gadu laikā tad filma ir arī tapusi, un burtiski dažas dienas pirms izceļošanas uz Kannu kinofestivālu tā tika pilnībā pabeigta."

Filma ir saņēmusi ne tikai vairākas balvas Anesī festivālā, no kurām balva filmas tālākai izplatīšanai palīdzēs to izplatīt Francijas kinoteātros. Matīss Kažas uzskata, ka pati svarīgākā ir skatītāju balva, jo festivālu apmeklē 15000 skatītāju, kas izvēlas viņuprāt labāko.

"Tas liecina par to, ka tā filma var būt skatītāju mīlulis visā pasaulē," uzskata Matīss Kaža.

Paralēli festivālam Anesī, "Straume" piedalījās arī Meksikas Gvadalaharas festivālā, kur ieguva balvu kā labākā animācijas filma, un Šanhajas festivālā. 

"Jaudīgs starts ar četriem būtiskiem festivāliem, ieskaitot arī Kannas pirms tam maijā. Un tad filma noteikti turpinās vēl ceļu pa festivāliem. Bet kas ir vēl svarīgāk, ka filma jau vairāk nekā 20 teritorijās visā pasaulē ir iegādāta uz izplatīšanu, kas nozīmē, ka tā būs kinoteātros gan ASV, gan Lielbritānijā, gan Vācijā, Francijā, Itālijā un vēl daudzās, daudzās pasaules valstīs, arī Japānā un Ķīnā," atklāj Matīss Kaža.