Šogad vienam no Vecrīgas atpazīstamākajiem namiem - Mazajai ģildei - aprit 155. gadskārta. Ēka celta pēc izcilā arhitekta Johana Daniela Felsko projekta, turklāt ceļš no arhitekta ieceres līdz realizēšanai nav bijis gluds.

Savukārt Mazās ģildes iekšējā interjera papildināšana notikusi 22 gadus vēlāk. Īpašas ir krāsainās vitrāžas ģildes logos, kuras izgatavoja A.A.Freištatla darbnīcā Hanoverā, un amatnieku pēcteči tajās meklē un atrod savus senčus.

Pienākot pie Mazās ģildes un aplūkojot ēkas fasādi saulainā ziemas dienā, iedomājos, nez, vai diena pirms 155 gadiem, 1866.gada 9.februārī, kad Rīgā svinīgi tika atklāts arhitekta Johana Daniela Felsko projektētais Mazā jeb Svētā Jāņa ģildes nams, bija auksta un ar baltu sniegu? Kā tūlīt noskaidrošu, par laika apstākļiem nekas neesot minēts, taču zināms, ka ēka tika uzbūvēta divu gadu laikā. Par nama bagāto vēsturi daudz zina stāstīt pašreizējā Mazās ģildes direktore Lilita Laine, kura šeit strādā kopš 1999.gada.

Savukārt Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūta vadošā pētniece, mākslas zinātņu doktore Daina Lāce iedziļinājusies trijos Johana Daniela Felsko Mazās ģildes ēkas projektu variantos.

Lilita Laine arī stāsta par Mazās ģildes atsevišķiem interjera elementiem.