Pievērst uzmanību mazajām lauku bibliotēkām un aktivizēt lasītāju loku, tāds mērķis ir biedrības „Drustu acs” rīkotajiem dzejas un mūzikas vakariem. Piecās lauku bibliotēkās, sākot no šodienas,18.janvāra, līdz 2.februārim notiks dzejas lasījumi ar dzejnieku piedalīšanos, mūsdienu tautas mūzikas grupas „Nielslens Lielsliens” jaunā albuma prezentācija un diskusija par konkrētās bibliotēkas aktualitātēm.

Daudzviet mazās lauku bibliotēkas ir ciema vienīgās sabiedriskās vietas, kur ārpus mājas var satikt cilvēkus, parunāties, pārspriest jaunumus. To vērojis ikviens, kas kaut reizi iegriezies mazā lauku bibliotēkā. Ziņa, ka vairākos novados pašvaldības samazina bibliotēku finansējumu un darbalaiku, ka pārtop par lielāku iestāžu filiālēm, satraukusi biedrību "Drustu acs", un viņi nolēmuši rīkot akciju mazo bibliotēku atbalstam.

Biedrības "Drustu acs" pārstāvis, mūziķis Klāvs Kalnačs stāsta personisko pieredzi, kāpēc, viņaprāt, laukos bibliotēka ir tik svarīga.

"Pēdējos 10 gadus dzīvoju Drustu pagastā, un man tuvākā ir Gatartas bibliotēka, tā ir bibliotēka ciemā, kur nav nekādas citas sabiedriskas vietas. Regulāri eju uz turieni, un šo 10 gadu laikā lielākā daļa no manām interesēm, ko es esmu gribējis lasīt un ko mana ģimene gribējusi lasīt, ir apmierināta, ir brīnišķīga bibliotekārīte, tā ir viena puse," stāsta Klāvs Kalnačs. 

"Otra puse ir tā, ka es pagājušā gada janvārī feisbukā redzēju Arno Jundzes, viņš padalījies, ka Limbažu pusē, Skultes pagastā īsina bibliotēku darbalaikus. Tas lika man aizdomāties, ka arī mana mīļā, tuvā bibliotēka varētu vienkārši nebūtu kaut kad, vai viņai kaut kas varētu radikāli samazināties. No turienes tā ideja sākās un tad paplašinājās uz līdzīgām bibliotēkām katrā novadā."

Lai arī Gatartas bibliotēkā darbs rit kā ierasts, tomēr Klavs ar saviem domubiedriem vēlas pievērst uzmanību mazajām lauku bibliotēkām un rīkot dzejas un mūzikas vakarus ne tikai Gatartas bibliotēkā, bet arī Vecumu, Stienes, Umpārtes un Līkupēnu bibliotēkā.

"Tās pamatmērķis ir vienkārši pateikt bibliotekāriem paldies. Viņas tur ir strādājušas kopš, piemēram, deviņdesmitiem gadiem un ilgus gadus, un ne viņām ir iespēja regulāri augstākā līmeņa Rīgas kultūras pasākumus apmeklēt vai grāmatu atvēršanas svētkus. Viss tā attālināti it kā," turpina Klāvs Kalnačs. "Otrs, gribas ar tiem pasākumiem.

aktivizēt cilvēkus, uzjundīt viņos, tajos vietējos, vēlmi nākt un izmantot tos bibliotēku pakalpojumus, kas tiešām ir liels klāsts, - latviešu filmas vai internetā datubāzes, vai periodikas klāsts, jaunākās grāmatas, bērnu literatūra, arī spēles. Neviena no šīm vietām, ko mēs esam izvēlējušies, nav tāda, ka tur ir visi izmiruši vai aizbraukuši prom, cilvēki dzīvo, bet vienkārši viņiem atkal atgādināt, ka ir tāda bibliotēka."

Pirmais dzejas un mūzikas vakars notiks 18. janvārī Gatartas bibliotēkā Drustu pagastā. Piedalīsies dzejnieks Raibīs jeb Oskars Orlovs, muzicēs "Nielslens Lielsliens". Klāvs prognozē, ka šis radošais vakars būs labi apmeklēts. Ikviena pasākuma programmā būs dzejas lasījums, koncerts un diskusija par bibliotēkas aktualitātēm. Mūzikas grupa "Nielslens Lielsliens" šajos pasākumos iepazīstinās ar savu jauno ierakstu.

Nākamais pasākums būs 19. janvārī Viļakas novada Vecumu bibliotēkā, arī piedalīsies Raibīs un "Nielslens Lielsliens", 26. janvāri Limbažu novada Skultes pagasta Sitenes bibliotēkā dzeju lasīs Guntars Godiņš, muzicēs "Nielslens Lielsliens", 1. februārī Vecumnieku novada Umpārtes bibliotēkā dzeju lasīs Toms Treibergs, muzicēs "Nielslens Lielsliens", 2. februārī Saldus novada Rubas pagasta Līkupēnu bibliotēkā dzeju lasīs Madara Gruntmane, muzicēs "Nielslens Lielsliens".