Ir mākslinieki, kuru vārdu dzirdot, acu priekšā uznirst viņa darbi, atpazīstam viņa rokrakstu. Un ir autori, kuri kādam var būt vēl neatklāti, nezināmi, taču ar spēcīgu un gana spilgtu vēstījumu. Tāda, šķiet, varētu būt māksliniece Ilze Preisa, kura pati par sevi saka, ka „Māksla ir mana dzīve un dzīve – māksla! Savos darbos ar dažādu tēlu, simbolu, krāsu un faktūru palīdzību stāstu par cilvēkiem un to, kas risinās mums apkārt”.

Māksliniecei bijušas vairāk nekā 40 personālizstādes gan Latvijā, gan Austrālijā, Vācijā, Spānijā un, nu, viņas sievišķīgie un simbolu pilnie darbi, kas radīti laikā no 2021. līdz pat šī gada sākumam, skatāmi Rīgā izstādē „Metaforiskās spēles” galerijā „MuseumLV”.

Uz galeriju „MuseumLV” dodos dienu pirms izstādes „Metaforiskās spēles” atklāšanas. Pie durvīm sagaida māksliniece Ilze Preisa un vedina iekšā galerijā, kur  meistars mēra ar lineālu jau piekārto gleznu augstumu un secina, ka tā jāpaceļ drusku  augstāk. Tikmēr māksliniece, klātesot visiem procesiem, raksturo to sajūtu, kāda ir dienā pirms izstādes atklāšanas.

Sarunai ar skatītāju māksliniece izmanto mitoloģiskos un Bībeles motīvus, ar to starpniecību raisās stāsts par cilvēka dabu, cilvēciskajām īpašībām – kaislību, nodevību, dusmām, mīlestību.

Svarīgs Ilzes Preisas mākslas elements ir krāsa, īpaši sarkanā, melnā un baltā, ko māksliniece organiski iekļauj savu simbolu teritorijā, tieši tāpēc izstādes apmeklētāji mudināti satura tulkošanas azartam.

Ilzes Preisas māksla mudina uz pārdomām, kad jautāju, kas tā ir par mūziku, ko dzirdam fonā, izrādās -   tās ir muzikālās kompozīcijas, ko zviedru mūziķis un komponists Fredriks Karlkvists radījis pēc Ilzes gleznu aplūkošanas.

Pirmo reizi Spānijā dzīvojošā zviedru komponista muzikālās kompozīcijas skanēja izstādē „Metaforiskā telpa” Barselonā, bet Rīgā izstādes „Metaforiskās spēles” atklāšanā muzikālās nianses ir saksofonista Arta Gāgas pārziņā.

Ilzes Preisas izstāde „Metaforiskās spēles” galerijā „MuseumlLV” aplūkojama līdz 11. martam.