Aiznest galerijas sajūtu dabā – to vēlējušies metāla dizaina mākslinieki. Dažādi objekti un rotas fiksēti fotogrāfijās un apskatāmi tiešsaistes izstādes projektā „Brīvdabas galerija”. Tajā piedalās un savus darbus rāda Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Metāla dizaina katedras pasniedzēji, absolventi un studenti. Izstādes idejas autores ir rotu māksliniece Ginta Grūbe un maģistrantūras studente Līva Kubulniece.

Atveru tīmekļa vietni brivdabasgalerija.lv, un vispirms tajā lasu par projektu, kas radies par spīti ierobežojumiem, „kā būtu, ja galerijas pieredzi ieliktu dabā un spētu tā, it kā pastaigājoties, pēkšņi atklāt vēl neredzētus objektus”. Rotas un dažādi objekti šoreiz atrodas nevis stikla vitrīnās vai galeriju zālēs, bet gan dabā. Tā citu aiz cita aplūkoju 15 mākslinieku darbus.

Sarunā ar LMA Metāla dizaina katedras vadītāju Arvīdu Endziņu noskaidroju, ka Brīvdabas galerijas idejas autore ir lektore, rotu māksliniece Ginta Grūbe, viņa studentiem lasa lekcijas ne tikai par rotu vēsturi, bet arī par dizaina objektu eksponēšanu, kas tieši sasaucas ar jaunizveidoto Brīvdabas galeriju.

Ekspozīcija ir plaša, no sīkām rotām līdz objektiem, un, kā norāda Ginta Grūbe, tas raksturo Metāla dizaina apakšnozari, jo vēlējušies, lai ir redzama dažādība. Tā Rasma Pušpure sīkos gredzentiņus ievērusi niedrēs, kas vējā, šķiet, nedaudz šūpojas. Mārītes Rudzātes „Meditācijas lampa” iekārta koka zarā un māksliniece paskaidro „savā nelielajā personīgās meditācijas prakses pieredzē esmu sapratusi, ka pats būtiskākais šajā darbībā (vai bezdarbībā) ir iemācīties novērot...”. Bet Modra Svilāna kinētiskajā objektā nojaušama putna lidojuma imitācija, objekts novietots pilsētvidē.

Brīvdabas galerijai ir iespēja sekot līdzi arī sociālo tīklu vietnēs “Facebook” un “Instagram”. Arvīds Endziņš aicina nekoncentrēties uz minēto 2.maiju, līdz kuram Brīvdabas galerija darbosies, jo, viņaprāt, šī ir lieliska platforma, kurā rādīt darbus arī pēc šī datuma.

Kā virtuāli mācīt un mācīties lodēt, kodināt, oksidēt, manuprāt, ir īsts pārbaudījums. Savukārt baudīt mākslu tīmekļa vietnēs jau būsim pieraduši. Šoreiz iesakām uzmeklēt „Brīvdabas galeriju”.

Laikā, kad izstāžu zāles slēgtas, tiek meklētas visdažādākās iespējas, kā parādīt darbus. Virtuālajā pastaigā „Brīvdabas galerijā” varat doties visu aprīli.