Dažādu paaudžu mākslinieki ar atšķirīgiem rokrakstiem satiekas laikmetīgās keramikas izstādē. „Šķidrumi” tāds ir gan izstādes nosaukums, gan vienojošā tēma, ko māksliniekiem devusi kuratore Ieva Nagliņa un ko katrs autors attīstījis savā virzienā. Izstāde „Šķidrumi” Rīgas Porcelāna muzejā skatāma līdz 7.augustam.

Laikmetīgās keramikas ekspozīcija nav veidota klasiski, eksponāti atrodas trīs dažādās muzeja vietās, tas ir kā ar šķidrumiem, kas izplūst, kur paši vēlas, paskaidro Rīgas Porcelāna muzeja Ekspozīcijas un izstāžu kuratore Ieva Nagliņa. Kuratore arī norāda, ka šķidrumi cilvēku dzīvē var būt ļoti nemanāmi, tomēr sākot tos uzskaitīt, atskārstam, cik tie ir nozīmīgi un neizbēgami. Bez noteiktiem šķidrumiem nevar izdzīvot, savukārt citi ir drīzāk greznība. Raudzīsim, kā mākslinieki risinājuši tēmu.

Izstādi var skatīt dažādos virzienos gan no 1.stāva ieejas, gan no pagrabstāva. Es sāku no 1.stāva, kur stikla vitrīnās eksponēti jauno autoru darbi: te Agneses Čemmes, Laura Krauzes un Jāņa Leimaņa objekti un trauki.

Tālāk dodamies uz pagrabstāvu, bet pa ceļam Ieva Nagliņa rāda Annas Ceipes darbus, un atzīst, ka tas ir eksperiments, gan uzaicinot Annu piedalīties, jo viņa ikdienā nestrādā ar porcelānu. Anna veido instalācijas un dažādu konceptuālu objektu kopas. Gan otrs izaicinājums – speciāli izstādei radītie porcelāna objekti eksponēti starp muzeja pamatekspozīcijas darbiem, kas ir mazā tirāžā, arī eksperimenti un tehniskie izmēģinājumi. Starp trauku grupām tātad Annas abstraktie porcelāna objekti.

Esam nonākušas izstādes centrālajā jeb kādam pirmajā telpā, jo izstādi var apskatīt, ka jau teicu, dažādos virzienos. Šeit katrā vitrīnā atšķirīga autora darbs, kas risina kuratores doto tēmu – šķidrumi.

Izstādē gan pavisam jauni mākslinieki, kuri vēl studē un sevi pieteikuši studentu darbu skatēs, gan pieredzējuši un zināmi autori, arī mākslas akadēmijas pasniedzēji – kā Dainis Lesiņš un Ainārs Rimicāns, un autori, kuriem notikušas personālizstādes, ne viena vien arī Rīgas porcelāna muzejā – kā Andris Vēzis un Valda Podkalne.

Izstāde parāda, cik dažāds var būt porcelāns. Tā Valdas Podkalnes izstādes darbā izmantots dažādu materiālu savstarpējs kontrasts – akmesmasa, porcelāns un epoksīda sveķi. Savukārt Andris Vēzis strādā ar tādu tehniku kā marmorējums, ļoti virtuozi apstrādājot virsmu ar dažādām krāsu glazūrām. Dainis Lesiņš izstādei radījis darbu „Stāvošs ūdens”.

Kompozīcijas elementi Simonas Ķīvites  darbā – pūslīši jeb kunkulīši sakrauti viens otram virsū uzskatāmi rāda, ka asinis, kas tek no vienas rētas, skar arī citus. Atrodoties tuvāk, ciešanas izjūtam tiešāk, bet, ja esam tālāk, tad mazāk. Tā arī laikmetīgās keramikas izstādē atbalsojas Ukrainas kara tēma. 

Un izstādes kuratore Ieva Nagliņa gandarīta, ka pa vidu aizņemtībai, pasniedzēju arodam vai citām izstādēm tapuši  darbi, kas demonstrē mūsdienu keramiķu spējas un veikumu.