Nacionālais Kino centrs svin 30 gadu jubileju, dodot iespēju bez maksas skatīties aizvadīto gadu nozīmīgākās filmas. Kultūras rondo studijā Latvijas Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma, kura ir arī galvenā redaktore kolektīvajai monogrāfijai  "Latvijas kinomāksla. Jaunie laiki. 1990–2020", kas klajā nāks nākamajā nedēļā.

Decembrī aprit 30 gadi, kopš līdz ar atjaunoto Latviju 1991.gadā dibināta arī filmu nozares vadošā institūcija – Nacionālais Kino centrs. Šo faktu Kino centrs izmanto kā iespēju parādīt visas filmu nozares 30 gadu vēsturi, un portālā filmas.lv trīs decembra nedēļās tiks ievietotas katras desmitgades nozīmīgākās filmas.

Dita Rietuma atklāj, ka filmu izlases veidošanai zrunāja 30 kino ekspertus, aicinot balsot par 10 katras desmitgades labākajām filmām. Saskaitot balsis, tagad šī izlases redzama portālā filmas.lv.

Runājot par dažādo filmu piedāvājumu Latvijā, Dita Rietuma atzīst, ka filmas, kurām ir veiksmīga starptautiska karjera, Latvijā nekļūst par "blogbāsteru". Bet tā nav mūsu valsts īpatnība.

"Jebkurai amerikāņu filmai ir daudz vairāk skatītāju, nekā kvalitatīvai Eiropas filmai, kura ir saņēmu arī Kannu kinofestivāla balvas. Pamatstraumes filmas ļoti atšķiras no filmām, kuras piedāvā tematiskus jauninājumus, formas jauninājumus, kuras mēģina attīstīt kino mediju kā tādu," atzīst Dita Rietuma.