28. maijā Latvijas Nacionālais teātris ar e-teātri “X paaudze” Ināras Sluckas režijā atklās jaunu spēles laukumu “Baltais kubs”. E-teātris ir jauna teātra forma, kas ļauj teātrim ne tikai strādāt ieilgušās ārkārtējās situācijas apstākļos,bet varētu turpināt pastāvēt arī tad, kad teātra darbs atgrieztos ierastajā kārtībā.

"Šis nav pamatdarbības veids, kuru mēs redzam Nacionālajam teātrim. Šis ir izmisuma solis, lai kaut ko darītu un mēģinātu komunicēt ar mūsu skatītājiem," iepazīstinot ar jauno ieceri raidījumā Kultūras Rondo, atzīst Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba.

Taču viņš neizslēdz iespēju, ka nākotnē e-teātris kļūst par papildus iespēju vēl vienā veidā nest teātra domas un sajūtas un apmainīties ar tām ar skatītājiem.

Iecere par Balto kubu radusies jau drīz pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas. Un veidot e-iestudējumus atsaukušies režisori Ināra Slucka un Valters Sīlis.

"Ir balta kaste, kurā darbojas aktieris, ir režisors un mēģinām to visu fiksēt ar kamerām," norāda Vimba.

Viņš arī bilst, ka teātrī domā par dažādām formām, kādas pie šī sanitāra protokola ir iespējamas un interesantas, lai tiktos ar skatītājiem. Šobrīd koncentrējas uz e-formatu, kas vienīgais pamatotais veids, kā teātris var komunicēt ar skatītāju.

Režisore Ināra Slucka atzīst, ka teātrim ir būtiski nepazaudēt kaut vai interaktīvo saiti ar skatītājiem. Neapklust uz laiku. Pašai viņai šāds darbs ir arī jauns izaicinājums, tas ir veids, par ko runāt, kā runāt. 

Slucka atklāj, ka Duglasa Koplenda romāns "X paaudze" ir par jauniešiem, kas atstāj ierasto dzīvi un pārceļas uz tuksnesi, lai stāstītu stāstus.

"Kad Kaspars Zvīgulis iedeva izlasīt, jo gribēja strādāt ar šo darbu, tad radās sajūta, ka šis laiks ir pārdomu laiks. Sajūta, ka šajā laikā daudziem cilvēkiem radās jautājums un atklājumi, vai tas, kā es dzīvoju, ir tas kā gribu dzīvot. Faktiski laimes sajūta un tas, ko mēs gribam, ir atkarīga no pašiem. Mainīt to varam paši," vērtē Slucka.

"Ir trīs stāsti, trīs cilvēki, kas izstāsta, kas licis mainīt dzīvi," turpina Slucka. "Tas ir kā sākums, lai turpinātu, kas ar šiem cilvēkiem notiek. Varbūt tas būs turpinājums šajā vidē vai turpinājums šiem stāstiem teātrī, tas pagaidām ir procesā. Svarīgais ir sākt un darīt."

Stāstus stāstīs Kaspars Zvīgulis, Līga Zeļģe un Jānis Āmanis. Pirmie mēģinājumi notika platformā Zoom.

"Darbs nebija viegls, vajadzēja atrast eksistences formu, kas nav ne kino, ne teātris," norāda režisore. Viņa atzīst, ka nolēmuši "neiet nost no teātrālisma, tas tāds starpžanrs, kas veidots gan vizuāli, gan darbā ar aktieri"

Režisors Valters Sīlis veido Artūra Dīča jaundarbu “Mīlestība pandēmijas laikā”, kurā spēlēs Artūrs Krūzkops.

Biļetes uz e-teātra izrādēm var iegādāties Nacionālā teātra mājaslapā. Pēc tiešsaistes skatītājiem būs iespēja tikties ar radošajām komandām Zoom sarunās.

Sarunas noslēgumā Vimba sola, ka būs arī "Skroderdienas Silmačos" šogad Nacionālajā teātrī.

"Pateikšu priekšā noslēpumu, pie kā mēs strādājam. Šoreiz Skroderdienas būs, bet arī attālināti. Tās nebūs Skroderdienas, kad varēs sēdēt zālē, bet tās būs tās pašas Skroderdienas, ko esat redzējuši pēdējos desmit gadus," tā teātra vadītājs.