Ar zinātnisko fantastiku aicina iepazīties starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde “Nenorunātās tikšanās”, kas no 13. decembra būs apskatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls”. To organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs un izstāde ir veltīta zinātniskās fantastikas žanra ietekmei mākslas teritorijā, ietverot gan vēsturisku izpēti, gan nākotnes scenārijus. Ar izstādi iepazīstina kuratores Inga Lāce un Solvita Krese.

"Kā jau vēstīts izstādes pieteikumā, tā ir par zinātnisko fantastiku, un mēs šīs izstādes ietvarā ir atskatāmies uz pagātni, uz padomju laika māksliniekiem, kas veidoja izstāžu sēriju ar nosaukumu "Zinātne un zinātniskā fantastika". Un tas ir tas, ko Mākslas centrs dara jau gadiem ilgi, mēs veicam tādu nesenās vēstures arheoloģiju un skatāmies, izceļam gaismā māksliniekus, kas, mūsuprāt, ir nepelnīti aizmirsti. To mēs darām arī šoreiz, bet

šoreiz mēs gribējām tiešām skatītāju aizvest uz šo zinātniskās fantastikas teritoriju, uz šo planētu Marsu vai šoreiz precīzāku uz Stalkera zonu. Jo, es domāju, daudzi klausītāji atceras šo leģendāro Tarkovska filmu," skaidro Solivita Krese.

“Nenorunātās tikšanās” pievēršas zinātniskās fantastikas iespaidam Latvijas kultūrtelpā pagājušā gadsimta otrajā pusē, kā arī parāda mūsdienu mākslinieku darbus, kuros, iztēlojoties alternatīvas nākotnes iespējas, izcelti šobrīd aktuāli feminisma, ekoloģijas un politikas jautājumi. Projekta nosaukums aizgūts no brāļu Strugacku tāda paša stāstu krājuma (“Неназначенные встречи”, 1980), kas izdots Rīgā 1987. gadā.

"Tas ir aicinājums tā vērīgi paskatīties uz to pasauli, kurā mēs dzīvojam, un arī mācīties no pagātnes, un skatīties, ka tas, kas notiek mūsdienās, bieži vien pilnīgi sakrīt ar to, kas ir pirms pāris gadu desmitiem rakstīts šajās zinātniskās fantastikas grāmatās.

Un ka tur ir aprakstīts gan ne tikai tas pozitīvais scenārijs, bet ar šīs biedējošās distopijas. Varbūt ar šo iztēles, zinātniskās fantastikas palīdzību mēs varam mēģināt tagad skatīties jau tagad, esot šajā tagadnē ieraudzīt to nākotnes ceļu, bet ieraudzīt viņu tādu nu pozitīvāk, lai mēs atkal neizdarītu tās pašas kļūdas, lai mēs atkal neiet vēstures cilpā," norāda Krese.

Izstāde “Nenorunātās tikšanās” būs aplūkojama līdz 2020. gada 23. februārim.