Šonedēļ galerijā „Istaba” skatāma mākslinieka Pjotra Kirjušas izstāde „#mezs”. Izstādei ir sava priekšvēsture, proti, februārī producentu kompānijas „katlz.riga” Instagram profilā sākās pirmā instagramseriāla publikācija. Jau parādītas 15 sērijas, turklāt to skatīšanās ilgu laiku neaizņem, garākā sērija ir 5 minūtes, īsākā nedaudz vairāk par minūti. Mākslinieks Pjotrs Kirjuša šajā projektā filmē video, fotografē un zīmē. Izstāde ir šī projekta radīšanas brīžu dokumentāla un mākslinieciska fiksācija.

„Mežs” ir detektīvs 33 audioierakstos. Jau parādīta seriāla pirmā puse. Tāpēc sākam ar to, jo mākslinieka Pjotra Kirjušas izstāde galerijā „Istaba” ir dokumentāla liecība seriāla tapšanas procesam, paralēli atspoguļojot arī notikumus paša mākslinieka dzīvē.

Ar mākslinieku Pjotru Kirjušu un režisori Lienu Šmuksti tiekos galerijā „Istaba”. Sarunu iesākam par seriāla literāro pamatu, arī par to, kā aizsācies projekts.

Krievu dramaturģe Poļina Borodina lugu „Mežs” uzrakstījusi pagājušā gada vasarā eksperimentālajai teātra laboratorijai Krasnojarskā. Varoņu monologu virkne, kurā tiek izstāstīts pazudušas studentes stāsts, ved izmeklētāju un arī skatītāju no viena liecinieka pie nākamā, no viena ieraksta telefonā pie cita. Lugu tulkojis Arvis Viguls, jo seriālam latviešu titri. Galvenā izmeklētāja lomā Valentīns Novopoļskis.

Pjotrs Kirjuša ir no Rīgas, taču pēdējos 20 gadus dzīvo Maskavā, arī mākslas izglītība iegūta Krievijā. Kā viņš atklāj, ik pa laikam atbraucis uz Latviju, īpaši pēdējos gadus, tagad pandēmijas dēļ jau sešus mēnešus dzīvo Rīgā. Viņš stāsta, kā no seriāla vizuālajiem materiāliem veidojusies izstāde.

Pjotram ir darbi, kas tapuši uz kataloga lappusēm, pandēmijas laikā iegādāties papīru bez aplūkošanas un aptaustīšanas nav bijis iespējams, tad nu izmantojis to, kas gadījies pa rokai. Turklāt zīmējumu saspēle ar virsrakstiem veidojusi ko jaunu.

Pjotrs atzīst, ka viņam kā māksliniekam ierastāk darboties vienatnē, savukārt seriāls ir grupas darbs. Tomēr strādājis pēc savām izjūtām. Arī viņam šis ir pirmais darbs Instagram seriālā. Instagramseriāls līdz šim Latvijā nav veidots, un tas ļoti atbrīvojis radošo komandu.

Laiks, kuru lielākoties pavadām interneta vidē, arī tiekamies un sazināmies tajā – rada darbus, kas citā laikā diez vai rastos. Šķiet, tā noticis ar instagramseriālu un izstādi „#mezs” .

Instagramseriāla 15 sērijām sekos turpinājums. Savukārt izstādi „#mezs” visu šo nedēļu var skatīt galerijā „Istaba” gan caur galerijas skatlogiem, gan iegriežoties galerijas veikalā. Informācija par performanču norisi jāmeklē sociālajos tīklos.