Noklusētās, izstāstītās un brīdinošās atmiņas Okupācijas muzeja jaunajā ekspozīcijā. Okupācijas muzeja jauno eksopozīciju izstaigājam kopā ar muzeja speciālistēm Aiju Ventaskrasti un Ingunu Roli, ar dizaina autori Ingūnu Elerei.

Ir raidījumi, kurus var viegli ierakstīt un viegli samontēt, bet ir tādi, kuri prasa emocionālu atelpu, lai sakārtotu domas vispirms galvā, pēc tam – raidījumā. Un šodien jūs dzirdēsit tieši tādu raidījumu.

Šī muzeja ekspozīcijas skiču stadijā, dizaineri caurus vakarus klausījās cilvēku stāstus un droši vien domāja arī par savu ģimeni. Viena no viņām bija dizainere Ingūna Elere no biroja „H2E”, viņa ir Okupācijas muzeja jaunās ekspozīcijas dizaina autore, kura ved pa muzeja gaismu, tuneli, sniegputeni, sarkano miglu un beigās saka, ka tas sarkanbaltsarkanais karogs ir jānes arī tev vienam, un jāatceras ir arī tev vienam.

Izejot no muzeja, pretī nāk kāda oficiāla delegācija, un tādu vēl būs daudz, bet līdz ar muzeja atvēršanas stundu te ienāk divi pusmūža ārzemnieki un ilgi un rūpīgi lasa un klausās, un skatās un, iespējams, sajūt, bet mēs viņus netraucējam.

Uz mana galda šī raidījuma tapšanas laikā ir „Mika grāmata”, tāpēc arī sākam ar muzeja speciālistes Ingunas Roles stāstu, kā tapa muzeja bērnu līnija un „Mika stāsts”. „Mika grāmata” teksta autors ir Lauris Gundars, savulaik viņam bija izrāde „ Pieskaries baltajam lācim”, bet pagājušajā gadā iznāca grāmata ‘’Svešam kļūt jeb Stāsts par Gunāru A’’, mēģinot saprast, sevi un savu paaudzi.

Pēc vairāku gadu pārtraukuma 1. jūnijā tika atklāta arhitekta Gunāra Birkerta iecerētā Latvijas Okupācijas muzeja piebūve “Nākotnes nams” un pastāvīgā ekspozīcija, kuras jaunais veidols tapis pēc dizaina studijas „H2E” izstrādātās koncepcijas. Divarpus gadus dizaina studija „lauzusi zīmuļus”, veidojot 867 kvadrātmetru plašo ekspozīciju, kurā 570 kvadrātmetru lielas sienas, 106 īpaši dizainētas vitrīnas, 15 video projekcijas un 19 displeji stāsta par Latvijas 20. gadsimta vēsturi – totalitāro okupācijas varu nodarījumiem Latvijas tautai un valstij laikā no 1940. līdz 1991. gadam. Intervija ar dizaina studijas H2E māksliniecisko direktori Ingūnu Eleri lasāma portālā Arterritorie „Emocionālā ekspozīcija””, bet mūsu ceļš cauri Okupācijas muzejam kopā ar Ingūnu Elere joprojām ir vairāk par atmiņu un emocijām, nevis par dizainu.

Kas veidojis Okupācijas muzeja saturisko daļu un cik daudz vēl palicis krājumā, cik svarīgi cilvēkiem izlasīt un uzzināt par savējiem – pazudušajiem, pazaudētajiem, bet neaizmirstiem, stāsta Okupācijas muzeja ekspozīcijas nodaļas vadītāja Aija Ventaskraste, atklājot arī, ka tuvinieku savējos sadzirdējuši arī Latvijas Radio vienā no pagājušā gada emocionālākajiem un saturiski konventrētākajiem Ziņu dienesta kolēģes Sintijas Ambotes raidījumiem „Aizvesto ardievas”.