30. un 31. oktobrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Konferenču centrā norisinās Krišjāņa Barona konference 2019 "Folklora un izglītība". Šogad zinātniskās konferences uzmanības centrā – tradicionālās kultūras vieta izglītībā.

Latviešu kultūras pētniecība PSRS pagājušā gadsimta 20.un 30. gados un Latvijas Universitātes kolekcijas latviešu folkloras krātuvē, Kultūras Rondo studijā izvaicājam literatūras pētnieci Ilzi Ļaksu-Timinsku un Latviešu folkloras krātuves vadītāju Ritu Treiju.

Konferences referātos analizēti gan folkloristikas vēstures jautājumi, gan mūsdienu problēmas: folklora kā ideoloģisks audzināšanas līdzeklis, folklora mācību grāmatās, studentu un skolotāju devums tradīciju dokumentēšanā, skolotāju joki, nemateriālā kultūras mantojuma apguves izaicinājumi un metodika u. c.

"Lielā mērā tēmu noteica fakts, ka simtgadi svin Latvijas Universitāte un arī paši kā pētnieki vēlējāmies saprast, kas dažādos izglītības līmeņos notiek ar folkloras, tradicionālās kultūras apmācību, sākot no pirmsskolas, tad sākumskola, vidusskola, interešu izglītība un augstskola. Proti, kādu vietu folkloristika kā zinātņu nozare ieņem akadēmiskajos procesos," skaidro Rita Treija.

Latviešu folkloras krātuve jau 38. gadu rīko Krišjāņa Barona konferenci un Treija uzskata, ka ikgadējā konference ir vieta, kur satiekas akadēmiskie prāti ar cilvēkiem, kam folklora ir sirdslieta.

30.oktobrī atvēršanas svinības notika grāmatai "Latvijas Universitātes kolekcijas Latviešu folkloras krātuvē". Kolektīvās monogrāfijas autori – Latviešu folkloras krātuves pētnieki – jaunākajā sērijas "LFK krājums" izdevumā iepazīstina ar Latvijas Universitātes studentu un mācībspēku ieguldījumu folkloras vākšanā.

Konferenci rīko Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuve.