Galerijā „Māksla XO” jau kādu laiku skatāma tēlnieces Olgas Šilovas izstāde „Milda trīs ceturtdaļu pagriezienā”. Tautumeitas profils uz Latvijas pirmskara sudraba piecu latu monētas, ko tautā sauc par Mildu, ir bijis tēlnieces iedvesmas avots un rosinājis veidot  skulptūras dažādos materiālos - bronzā, granītā, alumīnijā un citos materiālos.

„Es piedāvāju slēgtā konkursā monētu, kur Milda pagriežas pret skatītāju ar seju, nevis profilā, kā mēs viņu zinām. Lai ideju pārliecinoši parādītu, es izveidoju viņas portretu kā apaļu skulptūru, ne cilni,” par darba ideju stāsta Olga Šilova.

Šilova radoši darbojas tēlniecībā jau vairāk nekā 20 gadus, viņas darbi skatāmi pilsētvidē, ir pedagoģe Latvijas Mākslas akadēmijā, sadarbojusies arī ar Latvijas Bankas monētu daļu. Un tieši šī sadarbība rosinājusi interesi par jauno sievieti ar vainagu galvā, kas redzama  uz Latvijas pirmskara monētas. Tēlniece atklāj, ka ideja par Mildas tēlu radusies 2009.gadā, piedaloties Latvijas Bankas slēgtā konkursā:

Māksliniece atklāj, ka pirmo reizi par tādu monētu, sudraba pieclatnieku dzirdējusi no mammas, kura stāstīja, ka tā monēta katram latvietim bija un to slepeni nodot no paaudzes paaudzēs kā Latvijas laiku simbolu. Šilova arī uzsver, ka katram māksliniekam Milda izskatītos nedaudz citādi.

„Pilnīgi normāli būs, ja Milda citam māksliniekam parādīsies ar savu seju. Man tas bija dabiski un interesanti, jo pasniedzu akadēmijā veidošanu un tieši portrets ir tas, ko pasniedzu. Kad strādāju pie Mildas, man bija uzbāzīga mānija meklēt studentu vidū vaibstus, kas atbilst Mildai,” atklāj māksliniece.

Māksliniece arī stāsta, ka pirms izstādes atsvaidzinājusi savas zināšanas par pieclatnieku un atklājusi, ka pieejami ļoti daudz materiālu par Zelmu Braeri, sievieti, kuru monētas grafiķis Rihards Zariņš izvēlējās Mildas prototipam.

„Man  par prieku viņa bija līdzīga manai alumīnija Mildai - apaļīgi vaidziņi, smaidiņš. Tomēr pieļauju, ka citi tēlnieki var ieraudzīt citādi,” bilst Šilova.

Izstādes atraktīvais moments ir griestos iekārtais Mildas vainags ar trim zvaigznēm un tautisko ornamentu, kas iekārts stieplēs. Pēc izstādes atklāšanas stieples nostiepušās tik zemu, ka zem vainaga var nostāties ikviens.

Olgas Šilovas izstāde „Milda trīs ceturtdaļu pagriezienā” galerijā „Māksla XO” skatāma līdz 11.decembrim.