“Džokers”, “Mazās sievietes”, “Laulības stāsts, “1917”, “Reiz Holivudā “un “Parazīts” - tās ir dažas no Oskara balvai izvirzītajām filmām, kuras var redzēt arī kinoteātros Latvijā un kuras šodien pārlūkojam Kultūras Rondo studijā kopā ar Tomu Treibergu, Dairu Āboliņu un Sergeju Timoņinu.

92. Amerikas Kinoakadēmijas balvas nominantu saraksta galveno vietu aizņem kritiķu acīs nevienlīdzīgi vērtētais Toda Filipsa režisētais “Džokers” (“Joker”) ar nominācijām 11 kategorijās. Tam uz papēžiem min Mārtina Skorsēzes “Īrs” (“The Irishman”), Sema Mendesa “1917” un Kventina Tarantīno “Reiz Holivudā” (“Once upon A Time… In Hollywood”). Šī gada “Oskarā” par savu veikumu sacentīsies Holivuda un straumēšanas platforma “Netflix”, kura sāka izdot oriģinālfilmas vien 2015. gadā.

"Netflix" veikums godalgots ar 24 nominācijām – tai skaitā filmas “Īrs” un “Laulības stāsts” (“Marriage Story”) nominētas kategorijā “Labākā filma” – tradicionālajām kinostudijām nomināciju skaita ziņā esot gandrīz turpat.

Raidījuma viesi uzskata, ka sevišķu pārsteigumu nominācijas nav.

"Es domāju, ka diezgan prognozējamas tomēr, nekas tāds īpašs, varbūt, ka kategorijā ārzemju filma, kur ir arī dokumentālas filmas iekļautas starp piecām labākajām filmām. Man ir tāda sajūta, ka viņi nav ļoti riskējuši. Varbūt vienīgais risks ir tas, ka viņi nav labākā režisora kategorijā tomēr iekļāvuši sievietes un atkal atraduši tēmu, par ko parunāt pirms ceremonijas," vērtē Daira Āboliņa.

"Jebkurā gadījumā man liekas, ka nominācijas ir ļoti tradicionālas, mēs varbūt paši gaidījām, ka būs pašmāju filmu pie animācijas. Tā, protams, ir tāda mazliet naiva cerība. Es neesmu pārsteigts, es biju lasījis par to, kas netika pieminēti. Tur bija Dženifera Lopeza un Adams Sandlers, bet kā tikko tu saproti, ka viņi nav tādi tradicionālie "Oskara" nominanti, uzreiz kļūst skaidrs, kādēļ viņi tomēr netika nominēti, lai cik ļoti varbūt viņu lomas ir atzītas," uzskata Sergejs Timoņins.

"Mani ļoti interesēja ne tikai šī gada kontekstā, bet vispār "Oskaru" balvas pasniegšanas vēsturē tas interesantais apstāklis, ka par labāko filmu ir nominēta ārzemju filma, konkrēti Dienvidkorejas drāma "Parazīts", atklāj Toms Treibergs.

Filma ir arī nominēta kategorijā Labākā ārzemju filma un tur arī dabūs savu "Oskaru".

Daira Āboliņa gan uzskata, ka šī filma nekļūs par labāko Amerikas Kinoakadēmijā, "nē, to viņi nevar. pie tā spēku sadalījuma, kad lielie Holivudas autori ir pieteikuši labas filmas, patiešām ļoti labas filmas, domāju, ka korejiešiem būs cita balva". 

“Oskara” balvu pasniegšanas ceremonija norisināsies 9. februārī Losandželosā.