Zinātniski pētnieciska ekspozīcija, kas rosina kritisko domāšanu – tāda noteikti  ir Latvijas Mākslas akadēmijas mākslas telpā „Pilot” pašlaik  skatāmā izstāde „Propagandas efekts: plakāts padomju Latvijā kā aizmirstais fenomens”. Padomju laika plakātos tik daudz saukļu par mieru, par draudzību un pret kodolkaru, bet kas aiz šiem saukļiem slēpās?

Izstādes autores ir četras Latvijas Mākslas akadēmijas mākslas vēstures studentes, savukārt ekspozīciju iekārtojis mākslinieks Aleksejs Beļeckis.

Mākslas akadēmijā ir tradīcija topošajiem mākslas vēsturniekiem, beidzot 4.kursu, veidot zinātniski pētniecisku izstādi. Parasti izstāde tiek rīkota  Mākslas akadēmijas Aulā, bet šoreiz eksperimentālajā mākslas telpā „Pilot”, uz kurieni aicina mākslas telpas vadītāja Sabīne Vernere.

Mākslas akadēmijā ilgi glabājušies plakāti nodoti studentu, topošo mākslas vēsturnieku rīcībā, lai sašķirotu, sagrupētu un apzinātu plakātu kolekciju. Noticis liels darbs. Mākslas vēstures un teorijas 4.kursa  studente Zanda Kagaine atklāj, kādu laika posmu izpēte ietver. Izstādē aplūkojamie propagandas plakāti pētīti un sagrupēti pa desmitgadēm, pētnieces katra atklājušas savu tēmu.

Izstāde sadalīta četros blokos, jo ir četras pētnieces. Izlase ar plakātiem liela, taču ekspozīcijā izcelti tikai atsevišķi paraugi, pārējie atrodas lielās plakātu glabāšanai paredzētās atvilktnēs.

Ekspozīcijas apskati sākam ar tālāko izstādes daļu, ko pārzina 4.kursa studente Laima Dūda un dēvē to par sarkano stūrīti, tā arī ir dominējoša krāsa. 80.gadu plakātus pētījusi Zanda Kagaine. Paralēli viņa pētījusi pretošanās kustības, kādas bija Latvijā padomju režīma laikā.

Katra no izstādes autorēm pētījusi noteiktu tēmu, un izstādi papildina teksts, kurā ir pētījums un paskaidrojums, kāpēc šāda plakātu izlase un kas tās par tēmām. Inese Gātere pētījusi 60.gadu plakātus, un min tēmas, kas saistītas ar šo laiku.

Montas Ginteres izvēlētā tēma ir kodolkara draudi, kas atspoguļoti 70. gadu beigu un 80.gadu sākuma plakātos. Aukstais karš, karš un miers, kodolkarš, ārpolitika un padomju armija ir atslēgas vārdi Montas Ginteres pētījumā. Domājot par propagandas aktualitāti mūsdienu informatīvajā telpā, izstādes veidotāji aicina, atskatoties vēsturē, salīdzināt un diskutēt par propagandas lomu cilvēka dzīvē, kā arī par mākslinieku lomu politiskās mākslas procesos.

Izstāde „Propagandas efekts: plakāts padomju Latvijā kā aizmirstais fenomens” mākslas telpā „Pilot” skatāma līdz 20.aprīlim.