Divas fotogrāfes un divas jaunas fotoizstādes Latvijas Fotogrāfijas muzejā no 15. jūnija līdz 16. jūlijam. Fotogrāfe Dace Voitkeviča turpina dokumentālo foto sēriju „Laužot ledu”, savukārt  Noras Vrubļevskas fotoprojekta tēma ir bailes no tumsas, izstādei dodot nosaukumu „Ja kāds runā, ir gaišāk”. Abas fotogrāfes viesosies Kultūras Rondo.

"Katras fotogrāfes izstāde ir atsevišķs projekts un nav saistītas, bet par tām var runāt arī kopā, kā par kontrastu," uzskata Nora Vrubļevska.

Fotogrāfes Noras Vrubļevskas izstādes „Ja kāds runā, ir gaišāk” galvenā tēma ir bailes no tumsas un autori interesē tas, ka cilvēka dabā ir vienlaikus baidīties un tai pašā laikā sajust vēlmi bailēm stāties pretī un tās atmaskot. Fotogrāfiju sērija tapusi ISSP Skolas laikā, un izstādē lielformāta fotogrāfijas mīsies ar mazizmēra foto kolāžu. Bailes no tumsas nav bailes no gaismas trūkuma, bet gan bailes no iespējamām vai iedomātām briesmām, ko tumsa slēpj.

“Projekts ir par bailēm no tumsas – fenomens, ko esmu pētījusi un mēģinājusi atainot fotogrāfijās. Pats nosaukums „Ja kāds runā, ir gaišāk” ir aizgūts no Zigismuda Freida agrīnajiem tekstiem,” atklāj Nora Vrubļevska.

Fotogrāfe skaidro, ka uz bailēm lūkojas gan filozofiski, gan caur personiskās pieredzes prizmu. “Kā pieaugušais esmu bailēm stājusies pretī aci pret aci, bet ideja projektam radās no personiskas pieredzes bērnībā. Vēl joprojām, ja es atrodos kaut kur naktī tumsā viena, man rādās, ka man kaut kas draud,” bilst Nora Vrubļevska.

Izstāde ir vasaras laikā, jo tas ir gaišākais laiks. Parasti bailes saistās ar ziemu un vai rudeni. Nora Vrubļevska uzņēmusi dažādas meža ainas, ainas Helovīna laikā, kad bērni iziet ielās un mēģina iemiesot briesmoņus, no kuriem, iespējams, pašiem bail.

“Kaut kādā ziņā mana tēma arī ir saistīta ar bailēm. Pretstats – drosme, pārkāpt robežas, meklēt krīzei risinājumu, izmēģināt kaut ko jaunu Mans stāsts ir par neparastiem cilvēkiem, kas ziemā lec aukstā ūdenī, šādi pārbauda sevi, risina veselības problēmas,” skaidro Dace Voitkeviča.

Fotogrāfes Daces Voitkevičas izstāde „Laužot ledu” ir dokumentālā foto sērija, kas aizsākta 2013. gadā kā stāsts par neparastiem cilvēkiem. Fotogrāfes mērķis bija iepazīt citus cilvēkus, bet tas viņu aizveda atpakaļ pie sevis, ļāva iepazīt savas personiskās robežas un iegūt jaunu pieredzi. Sērijas tapšanas laikā Dace Voitkeviča satika dažādus cilvēkus un piedzīvoja daudzus aizkustinošus brīžus. Fotogrāfiju sērija iedvesmojusi arī autori „lauzt ledu” un izmēģināt peldi āliņģī.

"Arī mani darbi tapuši ziemā un tiek izstādīti vasarā, kontrasts liek dzīvāk saprast procesu, kas notiek pie ledus," vērtē Dece Voitkeviča.

"No bērnības vienmēr esmu skatījusies sižetus par bērniem, kas rūdās, par cilvēkiem, kas lec aukstā ūdenī, un vienmēr domājusi, ka arī pati kaut kad mēģinās. Kad sāku uzrunāt cilvēkus un fotografēt, likās – ne mūžam. Viena ziemas peldētāja teica: Dace, tu nekad nebūsi gatava, vai nu tu to dari, vai nedari. Protams, es to izdarīju. Un tas izmainīja stāstu, jo tas tiešām ir lauzt ledu stereotipos, aizspriedumos, kad pats izbaudi, saproti, ka labsajūta ir neaprakstāma," stāsta Dace Voitkeviča.