”Covid-19 pandēmija ar pilnu tvaiku ietriekusies Valsts kultūrkapitāla fondā. Projekti regulārajā projektu konkursā iesniegti par 2 miljoniem eiro vairāk nekā pirms gada. Turklāt pamatīgi augusi projektu kvalitāte un daudzi regulāri pasākumi konkursam nemaz nav iesniegti,” atzīst Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) padomes priekšsēdētājs Valts Ernštreits.

Šogad pirmajā projektu konkursā ir bijis milzīgs finansējuma pieprasījums, kas daudzkārt pārsniedz pieejamo.

Raidījumā Kultūras Rondo situāciju kultūras nozarē raksturo Valsts kultūrkapitāla fonda padomes priekšsēdētājs Valts Ernštreits, komentējot kultūras projektu un mērķprogrammu konkursu rezultātus.

"Konkurence kļūst arvien lielāka kultūras jomā, no vienas puses tas ir labi, bet no otras puses - daudzas idejas paliek nerealizētas," vērtē Valts Ernštreits.

Salīdzinoši viņš min, ka pirms gada pirmajā konkursā finansējuma pieprasījums dažādiem projektiem bija 5,8 miljoni, šogad pirmajam konkursam ir par diviem miljoniem lielāks pieprasījums, un tas ir dramatisks pieaugums. 

"Gribas cerēt un domāt, ka tas saistīts ar to, ka kultūras cilvēki ir kļuvuši aktīvāki, radošāki, ir vairāk ideju, bet tas tā īsti nav, situācija ir saistīta tiešā veidā ar pandēmiju. Ir sācies jauns gads, ir daudz neziņas arī kultūras jomā, kas notiks, kāds būs gads nozarei," norāda Valsts Ernštreits.

Ernštreits norāda, ka divu miljonu pieaugums neatspoguļo visu ainu, jo nav iesniegti daudzi pasākumi, kas normālā situācijā būtu gada pirmajā pusē. Situācija ir vēl kritiskāka, nekā redzam. Tajā pašā laikā viņš ir gandarīts, ka ievērojami mazāk ir nekvalitatīvu iesniegumu un arī kopēja projektu kvalitāte ir augusi.