Atcerēties savu skolas laiku -  rosina jaunākais Dailes teātra iestudējums „Pavasaris”.  Naivs, sirsnīgs un mīļš darbs – tā aktieri raksturo igauņu rakstnieka Oskara Lutsa romāna „Pavasaris” iestudējumu, ko veidojis igauņu režisors Prīts Pedajass. Režisors skolas laiku uzskata par īpaši jūtīgu posmu cilvēka dzīvē. Turklāt šī nav pirmā reize, kad  Lutsa romāna dramatizējums parādās uz Latvijas teātra skatuves, pirms 40 gadiem darbs iestudēts Jaunatnes teātrī un bijis skatītāju iemīļots. Izrāde „Pavasaris” adresēta visai ģimenei, vai tā tiešām ir, vaicājam pirmizrādes skatītājiem.

Sirsnīgs, humora pilns un aizkustinošs stāsts par draudzību un lauku jauniešu skolas dzīvi, tā īsi var raksturot rakstnieka  Oskara Lutsa romānu „Pavasaris”, kurā aprakstīti paša rakstnieka skolas gadi ciema baznīcas skolā igauņu nacionālās atmodas laikā – 20.gadsimta sākumā. Romāna dramatizējuma autori ir Voldemars Panso un Mari-Liis Kīla.

Sīkas palaidnības, draudzība, arī pirmā mīlestība un neizbēgamās jaunības sirds sāpes, tas viss ir izrādē „Pavasaris”. Pēc pirmizrādes  vispirms uzklausu skatītājus - jauniešus, skolas vecuma bērnus un pieaugušos. Katrīnas, Kārļa, Marijas, Arvja un vēl citu pirmizrādes apmeklētāju iespaidus:

Starp pirmizrādes skatītājiem arī Radio kolēģa Aida Tomsona ģimene, nelaižu garām izdevību uzzināt, ko par redzēto domā Justs, Artis, Intars, Tatjana un Aidis.

Iestudējumu Dailes teātrī veidojis viens no zināmākajiem igauņu režisoriem, poētiskā teātra meistars Prīts Pedajass, vispirms interesējos, kā veidojusies sadarbība ar latviešu aktieriem? Taujāts, kurš no lugas personāžiem tuvāks, režisors atbild, ka tādā aspektā nedomā, viņš šo darbu redz kā veselumu, kā polifoniju, gan piebilstot, ka laikam neesot Totsa tipāžs.

Savukārt Lauris Dzelzītis no sirds izdzīvo Totsa aizrautību un fantāziju pasauli, vispirms aktieris min „Pavasara” veiksmīgo  iestudējumu Jaunatnes teātrī 1980.gadā, arī toreiz to veidoja igauņu radošā komanda un režisors bija Miks Mikivers:

Galveno, sapņaino zēnu Arno izrādē atveido Lauris Subatnieks, bet viņa pirmo mīlestību Tēli - Kristīne Nevarauska, izrādē piedalās plašs aktieru ansamblis. Citās puiku lomās Gints Grāvelis, Aldis Siliņš, Niklāvs Kurpnieks, Mārtiņš Upenieks, Gints Andžans, Kārlis Arnolds Avots, bet pieaugušos atveido Dainis Gaidelis, Artis Robežnieks, Juris Strenga, Indra Briķe , Juris Bartkevičs un Lidija Pupure.

Skatītāji novērtēja scenogrāfiju un to veidojis Mārtiņš Vilkārsis, savukārt par kostīmiem gādājusi un darbā atspoguļoto laikmetu pētījusi  Ilze Vītoliņa. Kostīmu skices izrādei „Pavasaris” eksponētas teātra otrā stāva foajē un starpbrīdī iespēja tēlos iedziļināties arī  vizuāli.

Darbība iesākusies rudenī, turpinās ziemā, internātā pienāk sniegotie Ziemassvētki, bet izrāde beidzas ar pavasari, kad gaiss kļuvis spirgts un dzidrs, domas saistās ar gaidāmo vasaru, un skolas solos sasēdušie kaut ko svarīgu piedzīvojuši.

Tuvākās  izrādes „Pavasaris” Dailes teātrī tiks rādītas 3. un 4.februārī.