Darīja dzīvi krāsaināku, – tā par piedalīšanos dejas izrādē „Un pēkšņi gulbji” saka tās dalībnieki, Burtnieku novada iedzīvotāji. Izrāde nav atstājusi vienaldzīgu arī recenzenti no Helsinkiem. Šonedēļ tiešsaistes sarunā par izrādi tikās radošā komanda un Helsinkos dzīvojoša dejas kritiķe Anna Kozonina.

Šī ir kārtējā Latvijas horeogrāfu un ārvalstu recenzentu tiešsaistes saruna, lai aktivizētu komunikāciju starp dejas kopienām dažādās valstīs, arī attīstot spēju sarunāties par dejas mākslu un iegūstot skatu no malas. Izrāde „Un pēkšņi gulbji” nominēta arī Dejas balvai kategorijā „Laikmetīgās dejas notikums”.

Burtnieku novada iedzīvotāji sadarbībā ar laikmetīgās dejas māksliniekiem 2019.gadā radīja īpašu dejas izrādi „Un pēkšņi gulbji”. Izrādi veido vairākas daļas, kas ir gan rīta rosme, gan demonstrācija, koncerts, gan šķietami nebeidzama saruna, kurā novada iedzīvotāji mākslas valodā pārvērtuši savas atklāsmes par brīvību un piederību.

Recenziju par izrādi rakstījusi Helsinkos dzīvojoša krievu dejas kritiķe, pētniece un kuratore Anna Kozonina.

Tajā viņa raksta: „..Tālāk šī balss aicina saliedēt latviešu un krievu kopienas, uzlabot nācijas demogrāfiju, un noslēgumā – sekot saviem sapņiem. Visas šīs komandas iemiesojas naivā, bērnišķīgā kustībā, līdz zaudē savu nopietnību un kļūst pat mazliet ironiskas. Jau sākuma daļā “Gulbji” sastata sociālo ar personisko, atklājot pārrāvumus šo abu dzīves slāņu starpā. Lai gan izrādes tēma bijušajā padomju telpā ir bieži apspriesta, “Gulbji” to pēta no maigākas perspektīvas un to dara ar dokumentālu materiālu un dalībnieku dzīvesstāstu palīdzību, kā rezultātā vecajam, mazliet nodrillētajam tematam tiek piešķirta jauna dimensija.”

Savukārt 22.februārī notika tiešsaistes saruna starp izrādes veidotājiem, dalībniekiem un dejas kritiķi Annu Kozoninu. Tajā piedalījās izrādes horeogrāfes Agate Bankave un Agnese Bordjukova, dramaturģes Linda Krūmiņa un Laura Lapiņa, arī projekta vadītāja Inta Balode, viņi visi kopā ar izrādes dalībniekiem Burtnieku novada iedzīvotājiem sniedza atbildes uz Annas jautājumiem.

Tiešsaistes sarunas turpināsies, un rīt, 25.februārī, par darbu „Ekskursija” sarunāsies horeogrāfe Sandra Lapiņa un Kamma Sīgumfelda, dejas praktiķe un teorētiķe no Dānijas.