Vairāk nekā trīsdesmit mākslinieku apvienojušies projektā "DIVI 9", lai mākslas valodā izgaismotu un pievērstu uzmanību garīgās veselības un atkarības problēmām. Par saviem nodomiem un multimediālo izrādi “Šī mīlestība nepārdodas” saruna Kultūras rondo studijā. Stāsta producente Marta Mēness un dziedātāja Elza Rozentāle.

"Projekts sākās pirms pusotra gada. Tieši, kad sākās pandēmija, traģiski aizsaulē aizgāja mūsu draugs Matīss Runtulis. Mūziķis, komponists. Šis notikums satricināja mūs daudzus. Daloties pārdzīvojumā ar draugiem, sapratām, ka konteksts un apmērs ir daudz plašāks un ka tas skar daudz vairāk cilvēkus, nekā ikdienā iedomājamies," iepazīstina Marta Mēness.

Viņa norāda, ka statistika rāda, ka no mentālām slimībām, depresijas un atkarības izraisītām pašnāvībām cilvēki iet bojā trīs reizes vairāk nekā ceļu satiksmes negadījumos.

"Par to, ka mums ir jāpiesprādzējas, ir daudz kampaņas, par to, kā palīdzēt cilvēkam, kurš nonācis grūtībās, mēs bieži vien nezinām," turpina Marta Mēness.

"Ejot cauri šim pārdzīvojumam, mēs, draugi, mākslinieki un ģimene, sapratām, ka vēlamies kaut ko darīt šīs tēmas un problemātikas risināšanai. Kā mākslinieki, mēs darām to, ko protam vislabāk, mēs runājam mākslas valodā. Tā tapa projekts "DIVI 9", kurā ir apvienojušies vairāk nekā 30 dažādu jomu radošie profesionāļi, lai runātu un vairotu emocionālo inteliģenci, jo liela problēma ir stigma," stāsta Marta Mēness.

Projekta “DIVI 9” komanda savu kustību ir uzsākusi patiesu notikumu un sajūtu vadīti. 2020. gada maijā savu dzīvi pāragri beidza draugs, dēls, mūzikas producents un mākslinieks Matīss Runtulis. Šis fakts ir satricinājis daudzus – sevišķi jaunās paaudzes māksliniekus, kuri paši bieži jūtas nepasargāti un ir nācies nonākt situācijā, kad nav iespējams saredzēt izeju un rast risinājumus savas personiskās brīvības atgūšanai caur patiesas mākslas radīšanu. Matīsa stāsts nav vienīgais, kas vēsta par to, cik grūts un pārdzīvojumu pilns var būt jauna cilvēka ceļš. Daudzi ir saskārušies un vēl aizvien turpina saskarties ar līdzīgu problēmu un pārdomu spektru.

"Ir arvien vairāk daudz labu kampaņu, kas informē un kur vērsties, bet ir ļoti svarīgi izkustināt sarūsējošos zobratus katrā no mums, kas ir aizspriedumi par šīm tēmām, lai vispār līdz tai informācijai nonāktu. Svarīgi sakustināt emocionālos līmeņus," uzskata Marta Mēness.

Multimediāla izrāde “Šī mīlestība nepārdodas” ir pretstatu spēle – balansējot no cilvēka brīvības meklējumiem līdz kvadrātā iespiestai sāpei. Nepabeigtā tēva un dēla saruna turpinās mākslas valodā – tie ir impulsi, kurus dēls atstāj tēvam starptelpā – dvēseles sfēras tvērumā. Mūžības pavedieni, kuriem sekojot, tiek meklētas atbildes uz neuzdotiem jautājumiem.

Izrādi varēs noskatīties Sporta ielas 2 kvartālā, Rīgā no 15. līdz 18. septembrim. Vienlaicīgi arī norisināsies audiovizuāla izstāde “Māksla garākai dzīvei”, kas aplūkojama līdz 21. septembrim.