Pavisam drīz, 11.jūnijā, kļūs zināms Purvīša balvas 2021  laureāta vai laureātu vārds, jo šoreiz  uz balvu pretendē vairāki mākslinieku tandēmi un autoru kolektīvi. Starp balvas kandidātiem RIXC mākslinieki Rasa un Raitis Šmiti, viņi balvai nominēti par darbu „Atmosfēriskais mežs”, ko  eksperti nodēvējuši par māksliniecisku pētījumu.  Tā objekts ir Šveices Alpu skujkoku meži, kuri cieš no sausuma. Kā ekoloģisks pētījums pārvēsts mākslas darbā?

RIXC mākslinieku  Rasas Šmites un Raita Šmita darbs „Atmosfēriskais mežs” vizualizē sarežģītās attiecības starp mežu, klimata pārmaiņām un atmosfēru. Darbs balstīts uz vairāku gadu garumā veikta mākslinieciska  pētījuma, kas norisinājās Šveices mežos – senos Alpu skujukoku mežos, kas cieš no sausuma un kurus Šveices zinātnieki pārvērtuši par „Dzīvo observatoriju”. Darbs pirmo reizi rādīts  pirms gada  mākslas un mediju centra „ZKM” Karlsrūē (Vācijā) organizētajā virtuālajā izstādē „Kritiskās zonas – Zemes politikas observatorijas”. Tad darbs pārtapa virtuālajai atklāšanai interneta vidē, bet rudenī  to varēja redzēt RIXC galerijā.

Rasa un Raitis Šmiti allaž ar saviem darbiem uzdod mums, skatītājiem, jautājumus, eksperimentē un rosina domāt. Izvirzot darbu „Atmosfēriskais mežs”   nominācijai  eksperti norādījuši arī to, ka „tas gluži vienkārši ir labākais zināmais virtuālo tehnoloģiju radītais mūsdienu ainavas mākslas piemērs. Tas ir estētiski bagātinošs. Tas ir meditatīvs. Tas ļauj atgūt zaudēto harmoniju un līdzsvaru.” – tā ekspertu izvēli pamato Latvijas mākslas akadēmijas profesors Andris Teikmanis.

Šī nav pirmā reize, kad Rasa un Raitis Šmiti nominēti Purvīša balvai, 2019. gadā viņus izvirzīja balvai par izstādi „Mikropasauļu svārstības”, kurā purva bateriju darbības vizualizācija un akustisks dabas slēptās enerģijas ieraksts veidoja aizraujošu stāstu. Rasa un Raitis Šmiti ir starptautiski atzīti mākslinieki  un kultūras novatori, kas strādā ar zinātni un jaunajām tehnoloģijām, kopīgi veidojot mākslas darbus. Ir Elektroniskās mākslas centra dibinātāji, vēlāk uz tā bāzes izveidojot  jauno mediju kultūras centru RIXC, rīko mākslas un zinātnes festivālu, darbojas kā pētnieki un pasniedzēji Latvijā, Eiropā un ASV.