Latgales Kultūrvēstures muzejā, Rēzeknē, apskatāma tradicionālā mākslinieku darbu izstāde “Rudens 2020”. Izstāde katru gadu tiek atklāta valsts svētku laikā, šogad bez kopīgas, svinīgas pulcēšanās, tomēr izstāde ir atvērta un ikvienam, ievērojot drošības nosacījumus, apskatāma līdz decembra vidum.

“Laikam šīs situācijas tāda diktēta pazīme, ka ir šaubas par paveikto, un tāpēc nav tik daudz pieteikumu. Parasti sagaidām vairāk mākslinieku interesi par izstādi un piedalīšanos,” Latgales Kultūrvēstures muzeja Mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure iepazīstina ar darbiem.

Šeit apskatāmi tie, kuri pēc žūrijas vērtēšanas ir iekļauti tradicionālajā izstādē “Rudens 2020”. Skatītājus iepazīstinot ar to, kas jauns tapis Latgales mākslas pasaulē.

“Šogad piedalās 49 autori. Un abās zālēs izlikts 61 mākslinieku darbs. Pārstāvēti teju visi mākslas virzieni: glezniecība, grafika, tēlniecība, ir arī instalācija un arī mākslas keramika,” turpina Inese Dundure.

Šogad izstādes moto ir “Apvārsnis” jeb, citējot Jāņa Klīdzēja tekstu, “Debešu puse”. Moto ir kā iedvesmas avots un virzītājs, domājot par izstādes vienoto koncepciju.

“Tiešām var redzēt, ka tādā tiešā nozīmē tvertais arī atspoguļojas šajā izstādē. Šajā izstādē ir ļoti daudz dabas motīvu dažādās noskaņās gan dramatiskās, gan vieglās, gan krāsainās, gan ļoti monohromās. Protams, neviennozīmīgais vārds “Apvārsnis”, kuru mēs varam pavērst uz iekšu, paskatīties un izvērtēt savas attieksmes pret dzīvi, pret to ko sastopam, un cik daudz mēs gribam redzēt vai vēlamies kaut kur doties un redzēt tālāk, dziļāk. Arī šādi darbi ir pārstāvēti mūsu izstādē,” stāstaInese Dundure.

Pēc tradicionālās mākslinieku izstādes “Rudens 2020” tiek papildināta muzeja kolekcija, iegādājoties kādu no darbiem, stāsta Latgales kultūrvēstures muzeja direktore Anastasija Strauta.

“Šīs izstādes rezultātā tiek iepirkts arī kāds darbs, kas papildina muzeja tēlotājmākslas kolekciju, un mēs varam izsekot tam, kā mākslinieki savām acīm redz šo laikmetu, tās ir vēstures liecības, kā viņi ir auguši, kā ir attīstījies viņu rokraksts, tas viss šajos darbos parādās,” skaidro Anastasija Strauta.

Jāteic, ikviens, ievērojot drošības pasākumus, var apskatīt gan šo izstādi, gan arī citus Latgales kultūrvēstures muzeja piedāvājumus. Šobrīd muzejā apskatāma Latgales mākslinieku kopīgā izstāde “Rudens 2020”, pastāvīgās ekspozīcijas un arī Ārlietu ministrijas veidotā ceļojošā izstāde “Latvijas diplomātijai un ārlietu dienestam 100”.