Rēzeknē, Latgales kultūrvēstures muzejā apskatāma gleznotāju apvienības V.I.V.A. izstāde „Laimes formula Latgalē”. Apvienībā kopā darbojas mākslinieces Vēsma Ušpele, Ilze Griezāne, Vija Stupāne un Agra Ritiņa.

Izstāde „Laimes formula Latgalē” šī gada sākumā bija apskatāma Rīgas Svētā Pētera baznīcā. Gleznotāju apvienībai V.I.V.A. tā bija konkursa Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā” 2019.gada Rīgas domes simpātiju balvas izstāde. Šobrīd tā atceļojusi atpakaļ uz Latgali. Un, pulcējot Latgales Kultūrvēstures muzeja izstāžu zāli pilnu ar skatītājiem un mākslas cienītājiem, ir atklāta.

Sarunā ar māksliniecēm Vēsmu Ušpeli, Viju Stupāni, Ilzi Griezāni un Agru Ritiņu par laimes formulu, par kopā būšanu un radošumu.

“Kas jums ir laimes formula Latgalē? Laimes formula, ka tu dzīvo dzimtenē, kurā esi dzimis, un tu vari to atainot gleznās, tā ir laimes formula, un ka tas viss notiek ar mīlestību, darba prieku, tas ir ļoti svarīgi,” saka Vēsma Ušpele. Viņu papildina Vija Stupāne, kas atbild ar trim vārdiem: dzīvot, strādāt un smaidīt, tā ir laims formula.

“Man liekas, ka katram ir sava laimes formula, tāpēc mēs nesakām, ka tā ir Latgales laimes formula, tā ir mūsu laimes formula. Mūsu laimes formula, šeit Latgalē dzīvojot, ir tā, ka mēs esam kopā, ka mēs gleznojam kopā,” saka Ilze Griezāne.

“Jo kādreiz esot kopā simpozijos ar citiem māksliniekiem, tad viņi turpina strādāt, smagi strādāt ar gleznu un jūtas piekusuši, tas man atgādina studiju laiku, kad tu tiešām pie gleznas glezno un bija tas smags darbs un pat citreiz tāds nogurums, nevarēja pat noformulēt, vai tev patika tas nogurums. Un tagad ir tā situācija, kad gleznojot gūsti prieku. Man liekas, ka tā ir tā mūsu formula, protams, arī tajā priekā ir bažas - izdodas, neizdodas, bet tas gala rezultāts nes prieka sajūtu.” Agru Ritiņu papildina Ilze Griezāne, kas saka, ka galvenais, lai rezultātā nav sviedru smakas, lai jūt, ka tas ir viegli.

Izstādē apskatāms ir pēdējo piecu gadu veikums, tās ir ainavas un klusā daba. Kā norāda māksliniece Vēsma Ušpele, šī ir pilnīgi cita izstāde nekā Rīgā, jo ir citas telpas, cits darbu izkārtojums, gaisma, kas ļauj laimes formulu Latgalē ieraudzīt citā skatījumā. Pietam, Vijai, atgriežoties no izstādes atklāšanas Rīgā, tapa jauns darbs, kas papildina kopīgo laimes sajūtu, gleznā iemūžinot uzdāvinātos ziedus. Mākslinieču apvienības V.I.V.A. sadarbība un kopīgā draudzība aizsākās 2006.gadā un turpinās joprojām. Tie ir kopīgi izbraukuma plenēri gan Latvijā, gan arī ārpus valsts robežām. Mākslinieces viena otru papildina un radoši iedvesmo. Būtiski, ka, esot kopā, mākslinieces saglabā katra sevi un savu rokrakstu. Izstāde „Laimes formula Latgalē” Rēzeknē skatāma līdz marta sākumam.