15. jūlijā Rēzeknē, pie Latgales vēstniecības "Gors" atklāts skanošs vides mākslas objekts „Savpatība”. Tā autori Sigvards Kļava un Roberts Rubīns.
“Savpatība” ir unikāla publiska instalācija un mūzikāls vēstījums, ko vairāku gadu garumā radījis diriģents un Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava un režisors Roberts Rubīns. Savdabīgie spoguļobjekti aicina saredzēt un sadzirdēt pašam sevi, kā arī caur dziedošiem un dažādus instrumentus spēlējošiem dažādu Latvijas novadu ļaudīm atklāt mūsu valsts savpatību.
„Šo veidojot, manā dzīvē tas bija viens liels nogrieznis, jo šo projektu mēs sākām pirms septiņiem gadiem, Un tā ir ar daudzām tādām dzīvē un mākslā svarīgām lietām, kam tu esi pieķēries un atdevis lielu savu darba nogriezni, ļoti emocionāls tas brīdis,” vakar 15.jūlija novakarē atklājot skanošo vides mākslas objektu „Savpatība” pie Latgales vēstniecības "Gors" Rēzeknē savās sajūtās dalās multimediālās instalācijas idejas autors un diriģents Sigvards Kļava.
„Savpatība” ir unikāla instalācija un mūzikāls vēstījums, kas aicina saredzēt un sadzirdēt pašam sevi. Caur savdabīgiem un īpatnēji daudzšķautņainiem spoguļobjektiem ikvienam te ir iespēja izbaudīt kultūras un dabas mijiedarbību vienuviet. Atkarībā no atrašanās vietas un pārvietošanās ceļa, apmeklētājiem būs iespēja dzirdēt atsevišķus instrumentus un balsis dažādās kombinācijās.
"Objektos izskan latviskais un savpatīgais, atklājot dažādas izloksnes un dziedājumus latviski, latgaliski, arī lībiski. „Tādi arī mēs esam un tāda arī tā doma – parādīt mūsu to kopīgo kopienu, jo tā sākuma ideja, bija šo rādīt pasaules cilvēkiem, kas nezina kur atrodas Latvija, bet zina kas ir Latvijas kultūra,” tā Sigvards Kļava.
„Šodien tas, ko mēs te dzirdam arī man ir liels brīnums un pārdzīvojums, jo viena lieta ir to kas ir studijā un ko iedomājamies, bet tā katra vide ir ar savu noskaņu, ar savu atmosfēru, ar savu mentalitāti, ar savu troksni. Un mani ļoti interesē arī, kā būs jūras krastā, interesē kā būs pilsdrupās, jo visur ir savādāk. Un es ļoti gribētu cerēt ka šis formāts ir nevis kā koncerts, bet ka tas iekļaujas katrā vidē un ka mēs viens otram netraucējam. Nu tā kā tagad, es jūtu ka pamazām cilvēki iekļūst tajā atmosfērā un tā moderni izsakoties saprot spēles noteikumus. Un tā tas ir arī domāts, ka cilvēks var ienākt šeit uz piecām minūtēm, divdesmit piecām un četrdesmit minūtēm un viņam vajadzētu būt piederīgam šai atmosfērai. Un ja runājam par muzikālo celiņu, tad kā jau dramaturģijā tam ir cēlumi un kritumi,” ideju atklāj Sigvards Kļava.
„Savpatībā” pārmaiņus un pamīšus un netveramā mijiedarbībā spoguļos te tu redzi pats sevi kā arī Aleksandru Maijeru no Krāslavas, Kristīni Kārkli, Edgaru Kārkli, Laimu Jansone, Lieni Skrebinsku, Ligitu Spridzāni no Upītes, Ilgu Reiznieci un citus kopumā aptuveni 20 māksliniekus jeb kā Sigvards Kļava tos šoreiz sauc par brīnumbērniem.
„Mēs divus gadus meklējām, braucām ekspedīcijās uz visiem Latvijas novadiem un dažādās arī vidēs – gan kultūras namos, gan baznīcās, gan folkloras kopās. Un tad no visa tā veidojās šī kolāža. Tie ir tie dziedājumi, kas šajā brīdī manuprāt iekļāvās tajā kopējā priekšnesumā,” stāsta Sigvards Kļava.
„Cerams, ka cilvēki nevis stāvēs, bet mēģinās kustēties, apskatīt tuvāk sevi gan spogulī, gan katrā vietā. Tāpēc spoguļiem ir daudz šķautnes, jo katrā vietā, kur mēs stāvam, mēs redzam pilnīgi citu vidi un šie dziedātāji tā kā iekļaujas starp mums. Un tāda ir tā doma, ka dziedātājs nav kaut kur kādā citā dimensijā. Tepat skatoties uz spoguļiem, redzam ka blakus sēž klausītājs un te dzied. Tāpēc spoguļi,” tā Sigvards Kļava.
„Savpatību” no 16. līdz 24. jūlijam var apmeklēt Rēzeknē, upes ielokā pie Latgales vēstniecības "Gors", pēc tam tā ceļos uz Limbažu pilsdrupām, bet augusta nogalē uz Rīgu, Arkādijas parku.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X