Aizvadītās nedēļas izskaņā, 9. jūlijā, pirmizrādi piedzīvojusi Rēzeknes teātra "Joriks" muzikāli dokumentālā izrāde “Mans kaimiņš ebrejs”, kas Rēzeknes Zalās Sinagogas kvartālā, stāstot par ebreju kopienas dzīvi dažādu laikmetu griezumā un valstu ietvaros Latgales teritorijā, par tradīcijām, kultūru un vēstures notikumiem, būs skatāma arī šonedēļ – 14., 15. un 16. jūlijā.

Šī izrāde ir veidota kā kopīgs stāsts, kas sadalīts desmit epizodēs, kur aktieri katru ainu atkārto ik pēc 15 minūtēm, savukārt skatītāji pēc kartes pārvietojas no punkta uz punktu – secīgi vai arī pēc pašu brīvas improvizācijas. Jāpiekrīt Rēzeknes Zaļās Sinagogas gidam Voldemaram Ivdrim, ka šī izrāde prasa iedziļināšanos un sakoncentrēšanos.

Izrādes radošajā komandā ir komponists Jēkabs Nīmanis, režisors Mārtiņš Eihe, dramaturģe Krista Burāne, dzejnieks Kirils Vilhelms Ēcis, scenogrāfe Pamela Butāne, vēstures konsultants Kaspars Strods, kā arī aktieri. Kopumā tajā ir salīdzinoši daudz dalībnieku, tostarp arī Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas koris, profesionālais pūšamo instrumentu orķestris "Rēzekne", akordeonisti Zane Vancāne un Igors Popovs, Rēzeknes teātra jauniešu studijas dalībnieki, dejotāji no jauniešu deju kopas "Dziga".

Katrā no desmit ainām skan mūzika un vēsturiski, faktaloģiski stāsti, un tikai daži no tiem ir saistīti ar personālijām.

Režisors Mārtiņš Eihe stāsta, ka doma par šāda veida izrādi radusies pirms vairāk nekā četriem gadiem, kad viņš sācis strādāt Rēzeknes teātrī.

„Kad es sapratu, ka šeit ir liels vēsturiskais noslāņojums. Jo tā doma ir par tādu ka triptihu vai pat veseliem četriem stāstiem par šejieni, kur viens ir šis te par Rēzeknes ebrejiem. Otrs - mēs rudenī uzsāksim darbu pie izrādes par Latgales keramiku. Tad vēl viena tēma, par kuru neviens nerunā, ir vecticībnieki, kas vel šeit ir. Kas ir diezgan liela sabiedrības daļa, kas vēsturiski arī diezgan ilgi šeit ir bijusi. Un ceturtā ir par Padomju mantojumu, par cilvēkiem, kuri ir šeit nokļuvuši pateicoties padomju iekārtai,” stāsta Mārtiņš Eihe.

Izrādē, kura dzirdama gan latviešu, gan krievu valodā, aptverts laika posms no brīža kad ebreji pirmo reizi pieminēti Rēzeknes vēstures lappusēs līdz pat mūsdienām.

Izrāde "Mans kaimiņš ebrejs" Rēzeknē vēl būs skatāma 14., 15. un 16. jūlijā pulksten 18. Savukārt par to, vai šī izrāde nākotnē tiks pielāgota skatuvei vai kādai citai pilsētvidei jautājums joprojām ir atklāts un, kā atzīst tās režisors Mārtinš Eihe – radošā grupa ir gatava ari jaunām transformācijām, ja vien būs vajadzība un atbalsts.