25. martā Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors”, pirmizrādi piedzīvoja komponistes Gundegas Šmites dainu kamermistērija “Es, karā aiziedams”. Tas ir audiovizuāls darbs jeb videokoncerts, kurā apvienots komponistes muzikālais veikums, ansambļa “Arcandela” izpildījums un jaunā kinorežisora Aleksandra Okonova veidotā melnbaltā video kolāža.

Komponiste Gundega Šmite, iedvesmojoties no latviešu tautasdziesmām par karu, tā ietekmi, un pārdzīvojumiem, radījusi dainu kamermistēriju “Es, karā aiziedams”. Viņu psiholoģiski ir interesējis, kā cilvēki izjuta to brīdi, kad jādodas karā, kā tas izmainīja viņu turpmāko dzīvi.

“Es sāku lasīt dainas par šo tēmu un atradu ļoti daudz aizkustinošu tautas tekstu, kuri ne vienmēr atspoguļo šo te varonības tēmu, ka es aizstāvēšu savu dzimteni un cīnīšos par to, bet tādu ļoti daudzveidīgu emociju piepildītas rindas, kurās atspoguļojas gan izmisums, gan šaubas, gan kaut kādā brīdī gļēvums, un tas man likās viss ļoti cilvēcīgs, jo tāda karā saukšana, karā iešana, tas ir ļoti ekstrēms stāvoklis, kad cilvēks uzdod pats sev visbūtiskākos jautājumus: kas viņš ir, kas notiks ar viņa dzīvi, kas ir tā vērts un kas nav tā vērts, tāpēc mani saistīja šī tēma,” stāsta komponiste Gundega Šmite.

Šis skaņdarbs komponēts ansamblim “Arcandela”, kas apvieno klasisku un etnisku muzicēšanu.