"Emīla nedarbi”, "Ziemassvētku jampadracis”, „Ūdensbumba resnajam runcim”, „Ezera sonāte”, "Tereona galva" un citas ir skatītāju mīlētas režisora Vara Braslas filmas. Kopumā viņa radošajā kontā ir 15 spēlfilmu, četras no tām godalgotas ar „Lielā Kristapa” balvu. Novērtējot viņa izcilo ieguldījumu, tieši Varis Brasla šī gada „Lielā Kristapa” ceremonijā tiks sumināts par mūža ieguldījumu kino mākslā. Latvijas Radio viesojas Lielā Kristapa Mūža balvas ieguvējs, režisors Varis Brasla un viņa dzīvesbiedre aktrise Vizma Kalme.

Sarunā raidījumā Kultūras Rondo kā pieturas punkti ir dažas no Vara Braslas uzņemtajām filmām. Viena no tām "Emīla nedarbi”.

"Katrs "ķinis" man ir gabaliņš no miesas, dvēseles vai dzīves. Emīls..., nesarkstu šodien skatoties. Nedomāju, ka būtu novecojis pēc būtības. Tāda ir mana sajūta," vērtē Varis Brasla.

Viņš atklāj, ka savas filmas skatoties vienmēr redz divas filmas - to, ko redzu un dzird visi un otru - iekšējo, kas ir aizkadra dzīve.

"Saka, ka grāmatā starp rindām ir autors tā mirkļa stāvoklī. Arī skatoties ķini, piemēram, kādreiz kolēģu materiālu Rīgas kinostudijā. Viss ir pareizi un kaut kas nav. Pēc tam es uzzinu, ka bijusi ļoti smaga filmēšanas diena, dažādi blakusapstākļi traucējuši darbam. Tas arī uz ekrāna ir jūtams. Bet Emīls man aiziet normāli," atklāj režisors.

"Jāsaka, par viņu runājot, kino un teātra režisors. Kino ir jāsaka pa priekšu. Arī visas veiksmes, nesaku, ka teātrī nav bijušas veiksmes vai nominācijas, tomēr kinocilvēkiem tas kino iesēžas tā dziļi, dziļi," atzīst Vizma Kalme.

Viņa atklāj, ka ir spēlējusi gan Vara Braslas izrādēs, gan vairākās viņa veidotās filmās.

"Bet man tas ir ārkārtīgs atbildības slogs. Zinu, ka uz mani skatīsies ar dubultu aci," atzīst aktrise

un vērš jauno aktrišu uzmanību uz to, "ja viņas domā, ka būt režisora kundzei ir rozēm kaisīts ceļš uz pilnību un lomām, viņas maldās".

Raidījuma laikā Varis Brasla stāsta arī par filmu "Aija" un "Mērnieku laiki" tapšanu. Savukārt viņa aktrises Madara Dišlere (Ida "Emīla nedarbos") un Zane Leimane (Linda "Ūdensbumba resnajam runcim") atminas filmēšanas laiku un vēl režisoram uzņemt jaunas filmas.