Kas jaunajā Laikmetīgā cirka sezonā norisināsies cirka ēkā, par ko liecina Cirka skolas pirmā gada pieredze un kādus māksliniekus redzēsim Laikmetīgā cirka un ielu mākslas festivālā "Re-Rīga", Kultūras Rondo studijā pārrunājam ar Rīgas cirka vadītāju Ināru Kehri, radošo direktoru Mārtiņu Ķiberu un Rīgas cirka skolas vadītāju Māru Pāvulu.
Kas ir cirks 21. gadsimtā?
“Cirks salīdzinoši jauna mākslas forma ar bagātu vēsturi. Cirks meklē sinerģijas ar citām mākslas formām un visu laiku evolucionē. (..) Domāju, ka
cirks ir viena no svarīgākajām šī gadsimta mākslas formām,” uzskata Mārtiņš Ķibers.
“Tieši 21. gadsimtā cirks ir izaudzis līdz mākslai un dod to, kas mums tik ļoti pietrūkst – digitālajā gadsimtā dod fizisku īstumu,” norāda Māra Pāvula. “Cirks runā caur ķermeni.
Cirks ir īstums. Šodien cirks ir izaudzis līdz tam, ka ir spējīgs ne tikai parādīt īstumu, bet izmanto to kā valodu, lai mūs uzrunātu par svarīgām tēmām.”
“Svarīgi, ka cilvēki sajūt, ka laikmetīgā cirkā pamatelementi nāk no tradīcijas,” piebilst Ināra Kehre.
Līdz ēkas rekonstrukcijai gan izrādes notiks arī ārpus cirka telpām. Piemēram, pirmā sezonas izrāde „Vienkārši kosmoss” ar Austrālijas akrobātu dalību septembra sākumā notiks Rīgas Krievu teātrī. Rīgas cirka ēku septembrī apdzīvos laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit”, bet oktobrī sāksies izrādes-ekskursijas pa cirka ēku sadarbībā ar jauno teātra mākslinieku trupa "Kvadrifrons". Decembra beigās plānota arī viena viesizrāde cirka arēnā. Tāpat jaunajā sezonā turpināsies Cirka skolas apmācības. šogad jau darbosies trīs bērnu grupas.
Rīgas cirks jaunajā sezonā atkal aicinās skatītājus uz cirka vēsturisko ēku, kurai šogad aprit 130 gadu. Iepriekš par nedrošām atzītās telpas atvērt publikai ļāvusi nupat pabeigtā cirka ēkas fasādes stiprināšana, ko finansēja no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.
Runājot par Rīgas cirka ēku, Ināra Kehre atzīst, ka līdzi ko tajā atnāk aktieri, skan mūzika, ēka elpo un atdzīvojas.
Rīgas cirka ēka Merķeļa ielā ir vienīgā saglabājusies celtne Baltijas valstīs, kas celta cirka mākslai. To projektējis arhitekts Jānis Fridrihs Baumanis un tā uzcelta pirms 130 gadiem - 1888.gadā. 1918.gadā ēka pārbūvēta pēdējo reizi.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X