Rīgas Festivāla, kas šogad izskanēs no 2. līdz 18. jūnijam, programmas centrālais notikums būs izcilā latviešu diriģenta un pedagoga Jāņa Erenštreita 80 gadu jubilejas koncerts 17. jūnija vakarā Dzintaru koncertzālē, pulcējot kopā virkni Latvijā pazīstamu mūziķu, kas saistīti ar viņa radošo mūžu.

Kultūras rondo studijā kordiriģents, pedagogs un jūnija jubilārs Jānis Erenštreits.

"Man ir lielas priekšrocības. Iedomājieties, pirms cik maza brīža vēl viss bija aizklapēts ciet, visi staigājām maskās, koris vispār bija tā pēdējā suga, kas bija visbīstamākā, ko nedrīkstēja pulcēt mēģinājumos, kur nu vēl koncertos. Nu viss ir pavēries vaļā, tad man atliek tikai...

Es jau tieku turēts lielā noslēpumā, es tā īsti nemaz nezinu, kas tur gatavojas. Es tikai zinu, ka tur ir liels pulks manējo, savējo," par gaidāmo koncertu bilst Jānis Erenštreits.

Viņš pats koncertā diriģēs Raimonda Paula dziesmu "Atdziedi dvēsele". Tā ir koncerta rīkotāju izvēle.

"Es esmu visai priecīgs par to, jo, pirmām kārtām, tā ir drusku izvērstāka, mazliet vairāk nekā dziesma. Viņu var gandrīz pieskatīt kā mazu kantātīti formas ziņā," atzīst Jānis Erenštreits.

Savulaik to arī diriģējis un ierakstījis ar zēnu Mirdzu Zīveri kā solisti, kā arī krievu versiju ar Allu Pugačovu.

"Man liekas, ka tajos gados mēs katrs rakstījām savā vietā slāņu slāņiem. Tā nemaz nesatikāmies, jebšu vienreiz Jūrmalā vienā tādā vietā bija priekš Latvijas Televīzijas ieraksts ar Mirdzu Zīveri. Tur bija sarkanas vai baltas klavieres, kam trūka vienas kājas. Tā vietā bija viena kaste ar smiltīm," atminas Jānis Erenštreits.

Jānis Erenštreits ir viens no Latvijas zēnu koru kustības pamatlicējiem, Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģents un Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks. Viņa vadītie zēnu kori plaši pazīstami ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskā mērogā.

Koncertā piedalīsies viņa audzēkņi un tuvākie kolēģi: Rīgas Doma kora skolas zēnu un meiteņu kori, Maestro Raimonds Pauls, diriģents Mārtiņš Klišāns, dziedātāji – Daumants Kalniņš, Gunārs Kalniņš, Jānis Šipkēvics, Grēta Grantiņa, grupa "Instrumenti", vokālās grupas "Framest" un "Latvian Voices", Latvijas Radio bigbends un ērģelnieks Aivars Kalējs.