Šis gads ir īpašs Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam, jo tas atzīmē savu  250. dzimšanas dienu. Turklāt tas ir vecākais publiskais muzejs Latvijā un Baltijā, kā arī viens no senākajiem Eiropā. Muzeja krājumā ir vairāk nekā 600 000 priekšmetu, kas sistematizēti 75 kolekcijās. Daļa no šiem eksponātiem muzeja apmeklētājiem ir apskatāmi, pateicoties cilvēka pieskārienam. Un šie cilvēki, kas ar savām prasmēm un zināšanām spēj saglābt reizēm šķietami neglābjamo ir restauratori.

„Cilvēka pieskāriens” tieši tāds nosaukums ir izstādei, kas no 30. marta aplūkojama Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā.

18. gadsimta evaņģēlija vāki, sudraba boles trauks, vītņu kāpņu makets no 19. gadsimta beigām, Ādamsona galdniecības kokgriezuma krēsls no pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem, plakāts cirka izrādei no 19. gadsimta beigām, zeķe, lelle un arbaleta bultas gals – tie ir tikai daži no eksponātiem restauratoru darbu izstādē, kas apskatāma Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā.

Izstādē aplūkojami vairāk nekā 70 muzeja krājuma priekšmetu, kas restaurēti pēdējo piecdesmit gadu laikā. Direktore Liene Johansone-Kuzmina teic, ka izstādei Cilvēka pieskāriens ir svarīga loma muzeja 250 gadu jubilejas gadā.

Šobrīd Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā strādā vienpadsmit restauratoru, katrs specializējas noteiktu materiālu restaurācijā. Pie atjaunotiem keramikas un porcelāna traukiem sastopu reastauratori Janu Lībieti.

No pāris mēnešiem līdz pat vairākus gadus ilgam muzeja eksponātu atjaunošanas darbam. Atklājot procesa nianses iespējams ielūkoties restauratoru darba aizkulisēs, stāsta grafikas restauratore Ramona Tālberga.

Katrs muzeja eksponāts ir mākslas darbs, vērtība, kas pateicoties cilvēka pieskārienam top par vēstures liecību – arī ozolkoka kokgrebumu krēsls, no Latvijas laika valsts kontroles, ko restaurējis Dainis Andersons.

Restauratoram jābūt dullam un ar aizrautību, piekrīt Rīgas kuģniecības un vēstures muzeja restauratori – tostarp Jana Lībiete, Ramona Talberga un Anete Strautmane.

Viena no izstādes koncepcijas viena autorēm Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja galvenā krājuma glabātāja Agita Ančupāne atzīst, ka ar šo izstādi muzejs arī pasaka paldies restauratoriem par to milzu darbu, ko viņi ieguldījuši muzeja eksponātu saglabāšanā.

Izstādes ietvaros notiks dažādi pasākumi apmeklētājiem, bet aprīlī plānota restauratoru darbam veltīta zinātniskā konference. Pati izstāde muzeja pirmā stāva izstāžu zālē aplūkojama līdz pat 2023. gada beigām.