Rita Laima, Latvijā pazīstama arī kā Rita Laima Krieviņa, ir rakstniece no ASV, kurai nupat angliski iznākusi grāmata "Cīruļi un dumpinieki” ("Skylarks and Rebels"), tās ir atmiņas par dzīvi PSRS 80. – 90. gados. 7. novembrī ar grāmatas fragmentu lasījumiem latviski viņa viesojās Kuldīgā, un mēneša laikā plānojusi apceļot visu Latviju, lai noskaidrotu vai šai grāmatai būs lasītāji arī latviski, kā arī iepazītu Latvijas ļaužu dzīvi šajā tūkstošgadē.

Grāmatas angļu izdevuma atvēršanas svētki pagājušajā nedēļā notika Latvijas Nacionālās bibliotēkas Džona Ficdžeralda Kenedija lasītavā, kas arī likumsakarīgi, jo Ritas Laimas vizīti Latvijā, gaidāmo ceļojumu pa Latviju, iepazīstinot ar angliski izdotā atmiņu stāsta fragmentiem atbalsta ASV vēstniecība. 

 

Grāmatā "Skylarks and Rebels" Rita Laima stāsta par došanos uz PSRS okupēto Latviju astoņdesmito gadu sākumā, iepazīšanos ar latviešu fotogrāfu un uzturēšanās atļaujas pieprasīšanu 1982. gadā par lielu pārsteigumu gan saviem vecākiem un trimdas latviešiem, gan Padomju Latvijas varas iestādēm. Grāmatas 500 lapaspusēs aprakstīti septiņpadsmit gadi Latvijā, dzīvojot mazā Vecrīgas dzīvoklī, audzinot divus dēlus un iepazīstoties ar okupētās tēvzemes apslēpto vēsturi.

Rita Laima (pilnajā vārdā Rita Laima Bērziņa) piedzima ASV mākslinieka Ilmāra Rumpētera un dzejnieces Baibas Bičoles ģimenē, uzauga latviešu trimdas kultūras darbinieku sabiedrībā un studēja mākslu "Parsons School of Design" Ņujorkā. No 1982. līdz 1999. gadam Laima dzīvoja Latvijā, kur piedzīvoja padomju okupāciju, latviešu tautas Atmodas laiku un ilgi gaidīto neatkarību 1991. gadā. Laima ir rakstniece, tulkotāja, māksliniece un ilustratore.

Rita Laima par savu, šobrīd tikai angliski lasāmo grāmatu "Cīruļi un dumpinieki", stāstīs kopumā 15 pasākumos bibliotēkās visā Latvijā, lasot grāmatas fragmentus latviski un tiekoties ar lasītājiem. Lasījumi paredzēti Ventspilī, Liepājā, Rīgā, Valmierā, Limbažos, Jelgavā, Rēzeknē, Daugavpilī un Stopiņos.