„Telpa kā mākslas darbs; Neērta un izaicinājumu pilna, tādi vērtējumi izskan par Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Kupola zāli.

Ciklā „Rītdienas mantojums. Piecu gadu pieredze muzejā” uzmanību pievēršam LNMM Kupola zālei un dažādajiem izstāžu projektiem tajā. Pēc muzeja ēkas rekonstrukcijas zāle kļuva par jaunu vietu izstāžu rīkošanai, lai arī sākotnēji tā nebija domāts.

Kopš 2016.gada šajā zālē notikušas daudzas spilgtas izstādes. Esam izvēlējušies savus spilgtus akcentus, arī ieskatu gaidāmajā Ievas Epneres izstādē „Cirks zem kupola”.

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra sagatavotā izstāde „Juris Boiko. Sāls kristāli” bija pirmā izstāde Kupola zālē. Ekspozīcijā skatītāji ieraudzīja rekonstruētas autora 20.gadsimta 90.gados īstenotās instalācijas, kurās tika izmantots sāls, stikli, foto un video. Latvijas laikmetīgās mākslas centra kuratore Māra Žeikare, kura veidoja izstādi, stāsta par sadarbību ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un par izaicinājumiem.

Kupola zālē notikusi gan Jurim Boiko veltīta izstāde „Sāls kristāli”, gan Janas Kukaines veidota piecu mākslinieču grupas izstāde „Es pieskaros sev”, gan vēl nesen - Laikmetīgās mākslas centra rīkotā starptautiskā izstāde „Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules”.

Savukārt Ieva Kalnača izceļ Edgara Vērpes izstādi „Intereses. Konflikts” un Aijas Zariņas „Mosties, mosties reiz, svabadais gars”.

Elita Ansone 2018.gadā Kupola zālē veidoja Vijas Celmiņas izstādi „Vienpadsmit darbi un filma”, iepazīstinot ar muzeja krājumā esošajiem mākslinieces darbiem, kopumā 11 grafikas lapām.

Turpinot par gaidāmajām izstādēm, telpa nav nobaidījusi gluži pretēji aizrāvusi mākslinieci Ievu Epneri. Viņa ir nākamā, kas Kupola zālē drosmīga izstādīt darbus. Izstādes nosaukums arī zīmīgs „Cirks zem kupola”. Uzaicinājumu veidot izstādi šajā zālē Ieva saņēmusi pēc Purvīša balvas iegūšanas:

Atliek gaidīt Ievas Epneres izstādi „Cirks zem kupola”, un kā uzzinu no mākslinieces, atklāšana bija paredzēta 2020.gada oktobrī, sakarā ar pandēmiju tā pārcelta jau četras reizes.