Rīgā, no 4. līdz 6. jūlijam, norisināsies ikgadējais RIXC Mākslas un zinātnes festivāls, kas šogad aktualizē mūsdienās tik populāro tēmu – “zaļš”, tiecoties atklāt šīs krāsas un dzīvesveida simbola daudzās un dažādās šķautnes, viņpus ierastajiem priekšstatiem. Kultūras Rondo par festivālu stāsta Rasa un Raitis Šmiti.

“Festivāla tēma ir "Zaļš/ Atmaskots" jeb atmaskots zaļais. Runa ir par krāsu, par krāsas nozīmi, gan semantisko, gan politisko, gan krāsu kā izteiksmes līdzekli mākslā, krāsu, kas ir dabā klātesoša,” skaidro Raitis Šmits.

“Zaļš” šogad RIXC festivālā tiek aplūkots kā krāsa, bioloģiska parādība, materiāls medijs, semantiska konstrukcija un ideoloģija. Izstādes koncepciju par “zaļo” izstrādājis Parīzē dzīvojošais vācu biomākslas kurators un pētnieks – Jenss Hauzers (Jens Hauser). Kuratora Jensa Hauzera pētniecībā “zaļais” ir aktuāls jau vairāku gadu griezumā. Pētniecības projekta OU\/ERT ietvaros, kurators sistematizē dažādās zinātnes disciplīnās gūtās atziņas, tiecoties attīstīt jaunus veidus kā runāt par ekoloģijas jautājumiem. Sadarbībā ar RIXC Festivāla kuratoriem Rasu Šmiti un Raiti Šmitu, Jensa Hauzers ir izstrādājis koncepciju par “zaļā” atmaskošanu, lai RIXC Mākslas un zinātnes festivālā šogad piedāvātu alternatīvu skatījumu uz pašlaik tik plaši izplatīto virspusējo “zaļā” izpratni un valodu.

Festivāla atklāšanas programmas publiskās lekcijas notiks 4. jūlijā plkst. 15 un 17 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) konferenču zālē.

Festivāla ietvaros 5. jūlijā plkst. 18.00 Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā atklās starptautiska laikmetīgās mediju mākslas izstādi “Zaļš / Atmaskots” (Un/Green). Izstāde ir starptautiska, tajā piedalās 20 mākslinieki, Latviju pārstāv trīs mākslinieki.

“Visos darbos tādā vai citādā veidā mākslinieki dekonstruē konceptu par zaļo, gan kā krāsu, gan citāda veida konstrukciju,” atzīst Raitis Šmits.

“Šī izstāde tapa, zinot, ka ir piešķirtas telpas LNMM, tāpēc uzrunājām vieskuratoru Jensu Hauzeru, kurš jau vairāk nekā 20 gadus strādā šajā jomā. Viņš atzīst, ka šī izstāde ir nozīmīga, jo pirmo reizi materializējusies kā liela izstāde, apkopojam māksliniekus, kas pēdējos gados arvien vairāk strādā ar dažādām tehnoloģijām un medijiem, atklāj zaļo,” atklāj Rasa Šmite.

Izstāde “Zaļš / Atmaskots LNMM būs atvērta līdz 22.septembrim.

5. un 6. jūlijā RIXC festivāla programmā – ikgadējā starptautiskā mākslas un zinātnes konference "Open Fields 2019: Zaļš/Atmaskots – dabiski mākslīgais intelekts”, kuras mērķis ir “atmaskot zaļo”, “ekosistemātiski” no jauna savienot “posthumānos stāvokļus”, atklāt un atšifrēt “dabiski mākslīgo intelektu”. 

"Konferences pēdējos gados ir kļuvušas izteiktāk mākslas konferences," vērtē Rasa Šmite. Konferencē piedalās vairāki mākslinieki, kuru darbi nav izlikti izstādē.

Sestdien, 6. jūlijā, plkst. 17 festivālu noslēgs "Sensible Garden" jauno mākslinieku no Liepājas un Karlsrūes (Vācija) skaņu mākslas performances un mākslinieciskas intervences Latvijas Mākslas akadēmijas dārzā un K2 auditorijā.