Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā (24. jūlijā) tiek pasniegta Baltvilka balva bērnu literatūrā. Kultūras rondo tiekamies ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāju Silviju Tretjakovu un mākslas zinātnieci Aigu Dzalbi.

Balvas ceremonija notiek jau 17. reizi. Balvas žūrijā šogad darbojās literatūrzinātniece Ilze Stikāne, literatūrzinātniece un skolotāja Lita Silova, mākslas vēsturniece un kritiķe Aiga Dzalbe, mākslas kritiķe Ieva Lejasmeijere, kā arī sabiedrības pārstāvji: režisors Kārlis Krūmiņš un bērnu vokālās grupas “Knīpas un Knauķi” vadītāja Sanita Sējāne. Pavisam apspriešanā bija 63 grāmatas, 32 tulkotās literatūras darbi un 31 oriģinālliteratūras izdevums. “Īsajā sarakstā” iekļuva 13 darbi.

Par Jāņa Baltvilka balvas starptautisko laureāti 2021. gadā izraudzīta franču rakstniece Delfīne de Vigāna par romānu “No un es” (Jāņa Rozes apgāds, 2021), kā arī darba tulkotāja Inta Šmite.

Katru gadu saistībā ar Jāņa Baltvilka balvu notiek jaunākās bērnu literatūras lasījumi, kuros piedalās gan iepriekšējo gadu Baltvilka balvas laureāti un nominanti, gan debitanti. Arī šogad publiskais pasākums ir aizstāts ar septiņu autoru topošo darbu videolasījumu, kas būs skatāms LNB YouTube kanālā. Dzintars Tilaks, Inese Paklone, Līva Vecvagare, Inguna Cepīte, Ērika Bērziņa, Juris Zvirgzdiņš un Agnese Vanaga, turpinot tradīciju, iepazīstinās ar saviem vēl nepublicētiem dzejoļiem, piedzīvojumu stāstiem un autorpasakām.

Kā katru gadu ceremonijā muzikālu pirmatskaņojumu piedzīvos speciāli šim notikumam radītas solodziesmas ar Jāņa Baltvilka dzeju. Šoreiz tie būs dzejoļi “Atradenis”, “Nāk nakts” un “Trīs kukaiņi”. Dziesmu autore ir komponiste Madara Pētersone, tās izpildīs mecosoprāns Zane Rozenfelde un akordeonists Māris Rozenfelds. Apbalvošanas ceremonijas “Planēta Grāmata” dramaturģiju un norisi vadīs Ance Strazda un Klāvs Mellis.

Savukārt 25.jūlijā pulksten 13 Tukuma novada Smārdes pagasta "Zīlītēs" notiks dzejniekam Jānim Baltvilkam veltīta svētdienas pastaiga. Tās laikā varēs iepazīties ar dzejnieka dzimto māju apkārtni, aplūkot nupat tapušo informācijas stendu un uzzināt par nākotnes iecerēm, kas saistītas ar dzejnieka piemiņas, radošā un pētnieciskā mantojuma saglabāšanu.