Eduarda Smiļģa 135. dzimšanas dienā un Teātra muzeja 45. gadskārtā par gaidāmo „Spēlmaņu nakti” un Teātra muzeja aktivitātēm Kultūras rondo pārrunājam ar Latvijas teātra darbinieku savienības vadītāju Ojāru Rubeni un Eduarda Smiļģa Teātra muzeja direktoru Jāni Siliņu.

Bet vakarā pulksten 19 tiekamies „Spēlmaņu nakts” ceremonija tiešraidē no Dailes teātra. „Spēlmaņu nakts” ceremonija šogad būs citāda. Tā kā teātru izrādes skatītājiem pagājušajā sezonā tikpat kā netika spēlētas, arī ceremonija to atspoguļos un būs veidota pēc citiem principiem nekā ierasts. Proti, šoreiz nebūs kategoriju un nominantu, bet tiks pasludināti 12 laureāti par īpašiem sasniegumiem aizvadītajā sezonā. Tāpat visi 12 Latvijas teātri uzstāsies katrs ar savu īpašo teātra stāstu.

"Galvenais ir pateikt, ka esam kopā, ka esam skatītājiem," domājot par gaidāmo pasākumu bilst Ojārs Rubenis.

Savukārt runājot par kategorijām un nominācijām, viņš bilst, ka „izrādes, kuras teātri izvirzīja, kuras žūrija nevarēja noskatīties, iekļausim nākamās sezonas žūrijai noskatīties”.

„Kopumā teātri strādājuši mazāk, bet ļoti kvalitatīvi,” vērtē Ojārs Rubenis. „Bet jāatceras, ka „Spēlmaņu nakts” nav teātra kopējās kvalitātēs novērtējums, cik labi, veiksmīgi strādājis. Balvām jābūt tam, ka tā ir virsvērtība, ka tā ir pērle, ka tas ir savādāks: savādāks izrādes koncepcijā, teātra virzībā, konkrēta mākslinieka virzībā.”

Viņš skaidro, ka žūrija ir skatījusies ko konkrētais mākslinieks vai teātris ir pateicis savā darbībā jaunu, varbūt izgājis ārpus komforta zonas, varbūt, piemēram, aktieris ir parādījis kādā šīs sezonas lomā kā tādā jaunā kvalitātē, kas līdz šim nav bijis.

„Savā ziņā tas nav nemaz tik slikti. Turpmāk būs jādomā, kā nominācijas sabalansēt. Tas būs grūts uzdevums, it sevišķi, ja turpināsies šāda situācija,” turpina Ojārs Rubenis.