Cilvēks var būt brīvs, pat ja atrodas nebrīvē – tā pēc Kirila Serebreņņikova iestudējuma „Outside” (Ārpusē) atzīst skatītāji. Rīgā trīs vakarus, no 21. līdz 23. janvārim, Nacionālajā teātrī tiek rādīta režisora Kirila Serebreņņikova izrāde „Outside”. Izrāde, kas  tapusi kā Aviņonas festivāla un Maskavas Gogoļa centra aktieru kopdarbs, un līdz šim rādīta tikai Aviņonas festivāla laikā.

2019.gada aprīlī atceltais mājas arests ļāva K.Serebreņņikovam to iestudēt pašam Maskavā, tomēr festivāla skatuvei izrādi pielāgoja viņa asistenti. Joprojām režisoram ir aizliegums izbraukt no valsts. Izrādē „Outside” Kirils Serebreņņikovs runā par brīvību, vientulību un mīlestību. 

Viss kas notiek uz skatuves, iedvesmojoties no Rena Hanga vizuālajiem tēliem un dzejas, ir arī ļoti personisks paša Kirila Serebreņņikova stāsts. Arī izrādes nosaukums apzīmē vietu, kura Serebreņņikovam pašlaik tiek liegta - ārpuse. Tomēr izrāde pierāda, ka mākslai nav robežu, to nevar iespundēt, ielikt aiz aizslēgtām durvīm.

„Outside” Aviņonas festivālā kļuva par notikumu, kāpēc ceļu pie skatītājiem pasaulē sāk ar Rīgas viesizrādēm video uzrunā skaidro Kirils Serebreņņikovs.

"Diemžēl nevaru būt klāt šajā notikumā, taču mums ir ļoti svarīgi, ka pirmo reizi pēc Aviņonas festivāla rādām izrādi „Outside” tieši Rīgā. Pirmkārt, uz Rīgu viegli nokļūt mūsu draugiem un skatītājiem, kuri vēlas to redzēt, jo dažādu iemeslu dēļ šo iestudējumu Krievijā neredzēs. Tuvākā vieta ir Rīga, tāpēc izrādes pasaules turneju sākam šajā pilsētā, kura man ir ļoti tuva, gandrīz kā dzimtā pilsēta. Tāpēc ka šeit dzīvojat jūs un mani tuvākie draugi," stāsta Serebreņņikovs.

Video uzrunā režisors arī uzsver, ko skatītājiem svarīgi zināt par šo iestudējumu:".

Izrāde tika veidota pēc Aviņonas festivāla pasūtījuma un guva diezgan lielus panākumus. Tajā izceltas dažādas tēmas, kas mani un mūs visus nodarbina, tā ir mākslas, brīvības, vientulības un mīlestības tēma. Šī izrāde veltīta māksliniekam, par kuru jau sen interesējos. Pirms dažiem gadiem man bija paredzēta tikšanās ar ķīniešu fotomākslinieku Renu Hangu, taču tā nenotika, jo viņš izdarīja pašnāvību," skaidro Serebreņņikovs. "Pēc tam, kad man nebija iespēja ne ar vienu satikties, jo biju mājas arestā, komunicēju pats ar sevi un grāmatām plauktā. Es atvēru Rena Hanga fotoalbumu, visas atmiņas un sajūtas, un sarūgtinājums par nenotikušo tikšanos, pēkšņi visu uzjundīja. Es ļoti īsā laikā uzrakstīju lugu, kura ir izrādes „Outside” pamatā."

Ar Latviju iesākas „Outside” viesizrādes, tās turpināsies Berlīnē, tad Amerikas pilsētās - Ņujorkā, Vašingtonā, Losandželosā un Sanfrancisko, pēc tam Japānā. Krievijā un Ķīnā, norāda izrādes veidotāji, to nevarēs redzēt.