25.jūlijā tika atklāts Igaunijas Tautas mūzikas centra organizētais Viljandi folkfestivāls. Līdz pat svētdienas vakaram uz dažādām skatuvēm pilsētā varēs noklausīties 130 koncertus vairāk nekā sešsimt mūziķu sniegumā. Latviju festivālā pārstāv grupa “Tautumeitas” un Baltijas valstu kopprojekts “Mākera, Sauļus un Jansones Trio”.

Viljandi vēsturiskajā centrā ir tapusi jauna, autonoma pasaule, kurā pati galvenā ir tautas mūzika. Spēlē ne tikai uz skatuvēm un programmas ietvaros – muzicē gan bērni, gan seniori, gan jaunieši. Protams, nepiemirstot sev pie kājām novietot naģeni vai salmu cepuri simboliskam novērtējumam sīknaudā.

Aizkustinošu ainu pieredzu vienā no divām ēdināšanas zonām: te muzicē tēvs un dēls, Tanels un Aits Lāvagivi. Viņiem pievienojas gan klātesošie festivāla apmeklētāji, gan kāds pankūku cepējs, kurš ritmu piesit ar divām cepamlāpstiņām.

“Mēs festivāla teritorijā spēlējam jau otro gadu un darām to tīrā prieka pēc,” stāsta Tanels Lāvagivi. “Šeit ir ļoti daudz cilvēku un valda patīkama atmosfēra. Paši atbraucām no Tartu, kas ir aptuveni sešdesmit kilometru attālumā.”

Attēlā: Muzicē tēvs un dēls, Tanels un Aits Lāvagivi.

Tanels stāsta, ka no plašā festivāla piedāvājuma viņu interesē mazformāta mūzikas instrumentu sacīkstes, kas notiks 26.jūlija pusnaktī. Vēl viņš gribētu dzirdēt arī kādu viesu orķestra uzstāšanos un tādu šogad ir visai daudz.

Ceturtdienas vakara hedlaineri – igauņu grupa “Nikns suns” pulcēja apjomīgu klausītāju pūli ļoti plašā vecuma diapazonā. Kā vēlāk atklāj paši mūziķi – kad smagais roks satiekas ar folkmūziku, valodas barjerām vairs nav nozīmes. Šogad grupa bija festivāla pirmās dienas galvenie viesi, bet sākuši savulaik, uzstājoties uz tā dēvētās “brīvās skatuves”, kur koncertus var klausīties par brīvu.

“Niknu suni” būs iespējams dzirdēt arī Viru folkfestivāla noslēgumā 10. augustā, kur grupa uzstāsies kopā ar desmit vīru koriem – esot gaidāms grandiozs efekts.

Savukārt, jautāti par plāniem attiecībā uz koncertiem Latvijā, mūziķi atbild, ka labprāt sadarbotos ar kādu no mūsu grupām, kura izrādītu interesi par kopīgu uzstāšanos.